Piráti neplánují sestěhovávat lidi do větších bytů či zavést daň za bydlení v nadměrných prostorech

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích se opět začala šířit stará dezinformace o tom, že Pirátská strana plánuje sestěhovávat lidi do větších bytů nebo je alespoň danit za obývání nadměrných prostorů. Jedná se o hoax, který mezi českými uživateli koluje již nejméně dva roky. Pirátská strana odmítla, že by její předseda Ivan Bartoš něco takového řekl, a potvrdila, že žádné speciální daně ani jiné tresty pro obyvatele velkých bytů nechystá.

Tento příspěvek sdílelo od července 2019 na Facebooku přes 30 000 uživatelů. Jsou na něm fotografie Ivana Bartoše, který debatuje s dalším mužem, přičemž v bublině vedoucí k jeho ústům jsou tato slova: „Není možné, aby v bytě 3+1 žili jen dva lidé. Buď k sobě ubytují ještě další dva lidi nebo zaplatí zvláštní daň za nadměrné metry!”

Snímek facebookového postu pořízený 19.května 2021

Jedná se o další z řady hoaxů, které se snaží vykreslit Piráty jako radikálně levicovou stranu kladoucí si za cíl odebírat majetek movitějším obyvatelům. O podobných případech jsme již psali například zde, zde či zde.

Na to, že se jedná o hoax, upozornila sama Pirátská strana na svých webových stránkách, a to již před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019. 

„Ivan Bartoš nikdy tyto věty neřekl,” uvádí strana na svých stránkách. „Piráti si zároveň uvědomují nutnost řešit krizi dostupnosti bydlení zejména v Praze a dalších velkých městech. Podnikáme proto kroky na sněmovní i komunální úrovni. Nutnost sestěhovávání lidí mezi ně ale rozhodně nepatří.” 

Snímek webové stránky pirati.cz pořízený 19. května 2021

AFP se nepodařilo údajný Bartošův výrok objevit v žádných médiích. Z komentářů pod dezinformačním příspěvkem však vyplývá, že mu přesto spousta lidí uvěřila:

Snímek komentářů na Facebooku pořízený 19. května 2021

Sám Bartoš se k problematice dostupného bydlení vyjádřil například v tomto komentáři již v roce 2018. Podle něj chtějí Piráti podporovat dlouhodobá řešení jako zkrácení délky výstavby nových bytů, možnost obcí vstupovat majetkově do bytových družstev, změny územního plánu ve prospěch menších investorů či lepší využití brownfieldů.

Deziformace o Pirátech se v poslední době množí jako důsledek politického boje před parlamentními volbami, které by měly proběhnout 8. - 9. října letošního roku. Podle posledních průzkumů veřejného mínění by v nich koalice Pirátů a hnutí STAN získala nejvyšší počet hlasů; např. podle agentury Median by v dubnu koalici dalo svůj hlas 27,5 voličů. Krátká verze společného koaličního programu obou stran je k dispozici zde