Seniorka při očkování vakcínou Covishield v Mumbaji 11. května 2021 (AFP / Punit Paranjpe)

V Indii nezemřely tři čtvrtiny očkovaných lidí po první dávce vakcíny

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů sdílely na Facebooku příspěvek tvrdící, že v Indii zemřelo 75% očkovaných lidí do tří dnů po obdržení první dávky vakcíny. Není to pravda. Přiložený článek deníku The Times of India pouze říká, že země vyšetřuje 700 případů „závažných nežádoucích účinků” po vakcinaci proti koronaviru. V Indii bylo ovšem v té době naočkováno již přes 60 milionů dávek, nehledě na to, že kauzalita mezi vakcínou a nežádoucími účinky dosud nebyla potvrzena.

„V Indii udelali studii a zjistili, že 75% očkovaných lidí umírá do 3 dnů po první dávce. Noviny jsou z 9. 4. 2021,” stojí v tomto příspěvku z 25. dubna, který sdílelo přes 850 uživatelů. 

Snímek facebookového příspěvku pořízený 10. května 2021

Novinová stránka na fotografii je v pravém horním rohu jasně označena jménem deníku The Times of India a datem 9. dubna 2021. Hlavní titulek zní „Podle studie došlo k 75% nežádoucích úmrtí v Indii do tří dnů po očkování”. AFP nalezla online verze obou článků pod titulkem zde a zde.

První z těchto článků, jehož autorkou je Rema Nagarajan, zmiňuje studii prezentovanou 31. března výboru AEFI (Adverse Event Following Immunisation neboli Nežádoucí účinky po očkování), podle které 75% všech úmrtí, ke kterým došlo po vakcinaci, nastala do tří dnů. 

Tato studie, kterou připravilo indické ministerstvo zdravotnictví, respektive jeho technické oddělení ITSU, nebyla sice zveřejněna, ale byla poskytnuta vybraným médiím včetně The Times of India. AFP kontaktovala paní Nagarajan a ta nám poslala hlavní stránky prezentace 6. května e-mailem. 

Prezentace udává počet úmrtí od 16. ledna, tj. od počátku očkovací kampaně v Indii, včetně diagnózy každého případu. Jak vyplývá z červeně označené sekce, ze 124 zaznamenaných úmrtí došlo k 93 (tj. zhruba 75%) do tří dnů po očkování. 

Snímek prezentace, kterou AFP poskytla reportérka The Times of India Rema Nagarajan

Studie však nedokazuje, že mezi vakcínou a úmrtími existuje přímá spojitost. Paní Nagarajan ve svém článku cituje zaměstnance AEFI Siddhartu Dasu, který říká, že jeho výbor dosud žádnou kauzalitu neobjevil. 

Nejdůležitější je ovšem fakt, že počet úmrtí zmiňovaný v AEFI studii je naprosto zanedbatelný ve srovnání s počtem osob, které již byly očkovány. V době její prezentace bylo v Indii podáno už přes 60 milionů dávek vakcíny proti Covid-19. 

Podle jiných údajů indického ministerstva zdravotnictví zveřejněných deníkem ThePrint zemřelo bod začátku očkovací kampaně 16. ledna do 27. března 176 lidí, kterým byla vakcína podána. Zástupce ministerstva však uvedl, že „není dosud jasné, kolik z těchto úmrtí lze spojit s očkováním.” 

I kdyby se nakonec ukázalo, že všechna tato úmrtí byla spojena s vakcínou, stále by to představovalo méně než 0.0003% všech očkovaných, nikoliv 75%, jak stojí ve facebookovém příspěvku. Podle reportérky Remy Nagarajan autor příspěvku „totálně dezinterpretoval můj článek.” 

Od počátku vakcinační kampaně 16. ledna jsou v Indii podávány dvě vakcíny: Covishield od výrobce Oxford-AstraZeneca, kterou produkuje místní výrobce Serum Institute of India, a původní indický preparát Covaxin, který funguje na bázi deaktivovaného viru. Nedávno bylo v Indii schváleno také použití ruské vakcíny Sputnik V.  

Indické zdravotnictví se v současné době potýká s obřím nárůstem nových případů koronaviru a prudce rostoucím počtu úmrtí. Nemocnice již nejsou schopny přijímat nové pacienty a nemají k dispozici ventilátory pro akutní případy. Počet mrtvých roste tak rychle, že jsou mrtvoly hromadně spalovány přímo ve městech. K 11. květnu bylo podle dat Univerzity Johnse Hopkinse v Indii zaznamenáno takřka 23 milionů případů Covid-19 a téměř 250 000 úmrtí. Odborníci se však obávají, že skutečná čísla jsou ještě daleko vyšší.

AFP již dříve o dezinformacích týkajících se očkování v Indii psala zde.

COVID-19 VAKCÍNY