Není pravda, že by Německo evidovalo pouze případy vykazující příznaky Covid-19

Tisíce lidí sdílely v uplynulém týdnu na Facebooku příspěvek tvrdící, že Česká republika na tom není v počtu nakažených koronavirem o nic hůře než Německo, neboť to prý ve statistikách eviduje pouze pozitivní případy vykazující příznaky onemocnění Covid-19. Jako důkaz je přiložena mapa, která má ukazovat, jak by situace v Česku vypadala, kdyby se počítaly jen symptomatické případy. Není to pravda. Německo stejně jako Česká republika do svých statistik započítává všechny pozitivní případy a mapa, která se původně objevila v německém zpravodajském pořadu Tagesschau, byla zmanipulována.

„Zatímco nahoře je chronicky známý obrázek, na základě kterého nás média v posledních dnech straší a politické figurky předvádí své lobbingové tanečky, tak dole je ten samý obrázek, pouze s malou korekcí. V Německu se totiž do statistik započítávají jen pozitivní případy s příznaky”, stojí v tomto příspěvku z 19. února, který již sdílelo přes 13 000 uživatelů. 

Pod textem jsou dvě mapy označené logem německého zpravodajského pořadu Tagesschau. Na první z nich je Česká republika tmavě červená, což ve srovnání se sousedním Německem ukazuje, že má daleko vyšší počet případů infekce Covid-19. Druhá mapa se zmíněnou „korekcí” je kromě několika málo okresů oranžová a žlutá, stejně jako německý soused. 

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 25. února 2021

Původ mapy

AFP se obrátila na redakci zpravodajského pořadu Tagesschau, který spadá pod německou televizní síť ARD. Její redaktor Wulf Rohwedder v e-mailu z 25. února 2021 potvrdil, že horní mapa zobrazující většinu území České republiky v tmavě červené barvě skutečně byla použita v pořadu odvysílaném 11. února 2021 (celá reportáž je k dispozici například zde; mapa se objeví v čase 17:35). 

„Pouze první mapa byla použita v našem zpravodajství,” řekl Rohwedder. „Ta, na které chybí popisek ‚Tschechien’ je podvrh.” 

Jako důkaz zaslala redakce Tagesschau snímek jediné mapy, která se v reportáži objevila:

Image
Snímek z reportáže zaslaný AFP redakcí Tagesschau 25. února 2021

Německé statistiky nákazy koronavirem

Rohwedder dále uvedl, redakce Tagesschau použila pro výrobu mapy data Institutu Roberta Kocha (RKI), který má v gesci oficiální statistiky nákazy Covid-19 v Německu, a údaje českého ministerstva zdravotnictví. Tyto zdroje jsou koneckonců uvedeny ve spodní části mapy. 

Image
Snímek části mapy poskytnuté redakcí Tagesschau 25. února 2021

„Na rozdíl od toho, co stojí v příspěvku, RKI započítává i asymptomatické případy,” řekl Rohwedder. Jediné kritérium je podle něj diagnostický důkaz viru, a to „bez ohledu na přítomnost klinických příznaků”. 

To vyplývá i z německého zákona o ochraně proti infekcím (Infektionsschutzgesetz), podle kterého musí být ohlášeno jakékoliv podezření na nákazu, onemocnění či úmrtí v souvislosti s Covid-19, stejně jako každé zjištění přítomnosti patogenu SARS-CoV-2. Tuto povinnost mají nejen lékaři, nemocnice a odběrová místa, ale i vedoucí pracovníci sociálních zařízení jako jsou školy či seniorské domy. 

„Přítomnost patogenu, např. prostřednictvím PCR testu, obvykle poukazuje na akutní infekci a musí být nahlášena. To platí i pro rychlotesty (například antigenní testy). Povinnost hlásit pozitivní výsledky existuje pro laboratoře, ale také pro lékaře, kteří provádějí diagnostiku infekčních patogenů ve svých ordinacích,” stojí v zákoně Infektionsschutzgesetz (je třeba rozkliknout otázku Was ist alles meldepflichtig?)

Image
Snímek z webové stránky RKI pořízený 25. února 2021

Je tedy zřejmé, že v Německu stejně jako v České republice jsou ve statistikách nákazy Covid-19 započítány i asymptomatické případy. 

To, že je počet potvrzených případů nákazy v poměru k počtu obyvatel v České republice o mnoho vyšší než v Německu, vyplývá z grafu založeného na aktuálních údajích shromažďovaných Univerzitou Johnse Hopkinse: 

Česká republika má také momentálně úplně nejvyšší počet koronavirových úmrtí na 100 000 obyvatel na světě:

Image
Snímek ze stránky Univerzity Johnse Hopkinse pořízený 25. února 2021

AFP již v minulosti vyvrátila řadu dezinformací týkajících se onemocnění Covid-19 (například zde, zde či zde) a vakcín proti tomuto onemocnění (zde, zde, zde, zde či zde). 

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás