Muž zatčený za to, že strčil ženu do kolejiště pražského metra, není podle úřadů Ukrajinec

V srpnu 2023 zachytily bezpečnostní kamery v pražském metru incident, při němž muž strčil nic netušící ženu do kolejiště. Přibližně o deset dní později byl útočník zadržen. Videozáznam incidentu od té doby sdílely na Facebooku stovky uživatelů s nepravdivým tvrzením, že se jednalo o Ukrajince. Policie ČR i státní zastupitelství však agentuře AFP sdělily, že to není pravda. Takováto nepodložená tvrzení podporují diskriminaci a nenávist vůči uprchlíkům.

K incidentu došlo 11. srpna pozdě večer ve stanici metra Smíchovské nádraží. Video sdílela zpravodajská televize CNN Prima News a informovala o něm i celá řada dalších českých médií (zde, zde, zde, zde).

V žádné z těchto zpráv není zmíněna útočníkova národnost. Příspěvek na Facebooku však tvrdí, že se jednalo o Ukrajince.

„CENZURA SDÍLEJTE! Chtěli jste v Česku všechny Ukrajince? Tak tu máte Ukrajinu naživo. MY CO TU ŽIJEME upozorňujeme na nutnost navrácení válečných uprchlíků do detenčních zařízení. Není možné jim rozdat české občanství, když jsou mezi nimi vysoce nebezpečně osoby,“ tvrdí tento příspěvek ze 14. září, který sdílelo více než 2 400 uživatelů.

To však podle policie a státního zastupitele není pravda.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 30. října 2023

Co se stalo ve stanici metra Smíchovské nádraží?

Na záběrech z bezpečnostních kamer, které se objevují v televizní reportáži, jsou vidět dvě osoby jdoucí společně po nástupišti. V momentě, kdy se žena otočí k muži zády, do ní agresor oběma rukama strčí a ona spadne hlavou napřed do kolejiště, kde zůstane nehybně ležet. Muž nerušeně odchází a na záznamu z jiné bezpečnostní kamery je vidět, jak opouští stanici.

Policisté 21. srpna oznámili, že žena byla s těžkými zraněními hospitalizována a uvedena do umělého spánku. Poté, co se z něj po několika dnech probrala, pomohla muže identifikovat. Policisté jej následně našli v jedné z pražských ubytoven. Padesátiletý muž byl obviněn ze spáchání trestných činů výtržnictví a těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu. V případě odsouzení mu hrozí až desetiletý trest odnětí svobody, uvádí se v policejním prohlášení.

Podle úřadů nebyl útočník Ukrajinec

Navzdory tomu, co tvrdí příspěvky na sociálních sítích, Policie ČR v prohlášení neuvádí státní příslušnost podezřelého. AFP se tedy obrátila přímo na ni.

„Mohu potvrdit, že se nejednalo o cizince,“ řekl nám policejní mluvčí Jan Rybanský v telefonickém rozhovoru 26. října 2023.

To samé agentuře AFP potvrdila i kancelář Městského státního zastupitelství v Praze.

„V současné chvíli se předmětná věc nachází v tzv. vyšetřování, tj. fázi přípravného řízení trestního po sdělení obvinění. Jedné fyzické osobě bylo sděleno obvinění pro jednání kvalifikované jako jednočinný souběh pokusu o těžké ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví. Obviněný není ukrajinské národnosti,“ sdělil agentuře AFP mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala v e-mailu z 31. října.

Ukrajinští uprchlíci jako terč dezinformací

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 uprchlo ze země přibližně 6,2 milionu Ukrajinců (archiv). Podle údajů Úřadu OSN pro uprchlíky za září 2023 je Česká republika s téměř 350 000 uprchlíky z Ukrajiny mezi hlavními cílovými zeměmi. V přepočtu na obyvatele je mezi zeměmi s nejvyšším počtem ukrajinských uprchlíků vůbec, uvádí se v dokumentu.

Ukrajinští uprchlíci jsou pravidelným terčem dezinformací na sociálních sítích. Agentura AFP již vyvrátila celou řadu nepravdivých trvzení, například o tom, že český stát poskytuje Ukrajincům dotace na nákup nemovitostí nebo o tom, že české střední školy přijímají ukrajinské studenty bez přijímacích zkoušek.

Od začátku války na Ukrajině jsme ověřili řadu nepravdivých informací souvisejících s tímto konfliktem. Úplný seznam našich článků na toto téma naleznete zde a v angličtině zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás