Příspěvky křivě obviňují ukrajinské uprchlíky z požáru skladu v Katovicích

V polských Katovicích vypukl 8. dubna 2024 rozsáhlý požár ve skladu patřícímu společnosti Farmacol. Krátce poté se na sociálních sítích začaly šířit příspěvky tvrdící, že oheň založili uprchlíci z Ukrajiny na protest proti politice polských úřadů. Podle některých příspěvků byla cílem útoku budova Farmacolu proto, aby došlo k přerušení dodávek léků do nemocnic a lékáren a tím pádem k ohrožení pacientů v polských nemocnicích. Prokurátor, jenž incident vyšetřuje, však AFP potvrdil, že hypotéza úmyslného založení požáru byla vyloučena. Podle společnosti Farmakol i polských médií budova sloužila ke skladování elektrických koloběžek, nikoli léčiv.

Po ruském vpádu na Ukrajinu přijalo Polsko více než milion ukrajinských válečných uprchlíků - více než kterákoli jiná země. A přestože Poláci stále patří k nejvěrnějším spojencům Kyjeva, stali se stejně jako některé další evropské země terčem dezinformací, jejichž cílem je poštvat místní obyvatelstvo proti uprchlíkům. Tyto příspěvky tvrdí, že Ukrajinci kradou místním práci, páchají násilné zločiny nebo pobírají vyšší finanční pomoc než místní obyvatelé, jak napsala agentura AFP.

Video s budovou nesoucí logo jednoho z největších polských distributorů léčiv Farmacolu, z jejíž střechy se valí černý kouř, se na Facebooku šířilo například prostřednictvím tohoto příspěvku z 10. dubna 2024. Doprovodný text tvrdí, že jde o „sociální rozbroje mezi Poláky a Ukrajinci“, kteří údajně „zapálili farmaceutický sklad ‚Farmacol‘ v Katovicích“. 

Stejné video se šířilo také na Telegramu (například zde či zde). Tam se mohli čeští uživatelé dozvědět, že ukrajinští uprchlíci budovu zapálili, protože prý byli nespokojeni „s politikou polských úřadů ohledně dodávek ukrajinského zboží a slabé vojenské pomoci“.

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 16. dubna 2024

Požár v Katovicích nebyl založen úmyslně

Požár, o němž polská média hojně informovala, vypukl 8. dubna pozdě odpoledne v Katovicích na ulici Rzepakowa. Kolem 18. hodiny byly přivolány desítky požárníků, kteří bojovali s plameny až do pozdních nočních hodin. Podle společnosti si požár nevyžádal žádné oběti.

„Kvůli silnému kouři skončily hasicí práce až pozdě v noci z pondělí na úterý,“ sdělil přestavitel Farmacolu Mariusz Kwaśniak v tiskovém prohlášení, které společnost zaslala AFP 15. dubna 2024 s tím, že „nikdo nebyl zraněn“.

Okresní státní zástupce Sławomir Barnaś, jehož úřad vede vyšetřování, vyloučil možnost, že by šlo o žhářství.

„Postupy provedené v rámci vyšetřování a místní stanovisko požárního experta vylučují hypotézu, že požár někdo založil,“ řekl prokurátor AFP v telefonickém rozhovoru 15. dubna 2024. Zároveň dodal, že přesná příčina požáru zatím nebyla oficiálně potvrzena, neboť vyšetřování může trvat až tři měsíce.

Ve skladu byly koloběžky, nikoli léky

Podle factcheckerů polské tiskové agentury PAP se tvrzení, že požár způsobili Ukrajinci, začalo šířit 10. dubna 2024 na platformě X v polštině.  

Autor v dnes již smazaném příspěvku podle PAP tvrdil, že pachatelé si pravděpodobně vybrali jako cíl budovu Farmacolu, aby přerušili dodávky léků do nemocnic a lékáren a tím ohrozili polské pacienty.

To zmínili i někteří uživatelé v komentářích pod českými příspěvky: 

Image
Snímek komentáře pod facebookovým příspěvkem pořízený 16. dubna 2024

V budově se však v době požáru žádná léčiva nenacházela.

Společnost Farmacol v tiskovém prohlášení z 9. dubna 2024 řekla, že objekt v ulici Rzepakowa sice vlastní, ale již jej nevyužívá (archiv). V roce 2018 se totiž společnost přestěhovala do nových prostor na adrese Szopienicka 77 nacházejících se několik kilometrů od místa požáru.

Image
Snímek Google Maps; stará budova, v níž hořelo, je označena červeně, nové sídlo společnosti Farmacol zeleně

V prohlášení zaslaném agentuře AFP společnost Farmacol uvedla, že sklady v ulici Rzepakowa byly v době požáru pronajaty společnosti provozující elektrické koloběžky v Katovicích a okolních městech. To potvrdili i požárníci, kteří na místě zasahovali, uvedl Dziennik Zachodni.

„Dodávky léků do nemocnic a lékáren pokračují se stoprocentní spolehlivostí, takže lékařská a lékárenská péče pro pacienty je zajištěna,“ uvedl Kwasniak v prohlášení.

Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás