Snímek, na němž má Joe Biden plenu, byl zmanipulován

Americký prezident Joe Biden v červnu 2023 zakopl a upadl během slavnostního ceremoniálu na americké Letecké kademii v Coloradu, zřejmě poté, co zakopl o něco na pódiu. Fotografie, na níž mu pomáhají vstát, byla zmanipulována tak, aby to vypadalo, že pád odhalil pod jeho oblekem plenu. Tento hoax se nejprve rozšířil v angličtině a téměř o rok později jej uživatelé sdíleli i v češtině. Na původním snímku pořízeném fotografem agentury AFP žádná plena vidět není. Potvrzuje to i videozáznam události. 

Zmanipulovaný snímek sdílely v květnu 2024 stovky českých uživatelů Facebooku, například zde nebo zde. „Válečník s padákem“, tvrdí text nad fotografií. Popisek pod snímkem dodává: „Nejmocnější muž válející se na zemi s pamperskou řídí zeměkouli.“

Podle komentářů pod příspěvky mnoho lidí věří, že se jedná o skutečnou fotografii 81letého Bidena. Někteří však správně poukazují na to, že jde o podvrh.

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízen 27. května 2024

České příspěvky opakují tvrzení, která se v angličtině šířila již loni (zdezdezde) a byla vyvrácena AFP v angličtině

Zmanipulovaná fotografie

Zpětným vyhledáváním zmanipulovaného snímku jsme našli původní fotografii, která byla zveřejněna spolu s článkem agentury AFP v červnu 2023. Článek má titulek: „Biden zakopl a upadl na pódiu leteckých sil.“

Při hledání ve fotoarchivu AFP jsme zjistili, že snímek pořídil 1. června 2023 fotograf Brendan Smialowski a Biden na něm žádné pleny nemá.

Image
Snímek z webové stránky AFP zachycující Bidena, jemuž pomáhají spolupracovníci

Popisek v angličtině uvádí: „Americkému prezidentovi Joe Bidenovi pomáhají vstát po pádu během slavnostní promoce na Letecké akademii USA severně od Colorado Springs v okrese El Paso v Coloradu 1. června 2023.“

V doprovodném článku agentury AFP stojí, že Biden zakopl poté, co pronesl projev a předával diplomy absolventům Letecké akademie v Colorado Springs. Poté, co mu pomohli vstát, ukázal na předmět na pódiu, o který zřejmě zakopl, a který vypadal jako malý černý pytel s pískem.

Bidenův pád zachytili i reportéři agentury AFP i na videu (archiv). Zdá se, že zakopl, padl na kolena a zachytil se rukama.

Image
Snímek z videa AFP pořízený 27. května 2024

Biden, který je nejstarším americkým prezidentem v úřadě (archiv) a předpokládaným kandidátem Demokratické strany na druhé funkční období v prezidentských volbách v listopadu 2024, čelí (archiv) otázkám o svém věku, zdravotním stavu a duševní svěžesti (archiv).

Když se Bidenův předchůdce Donald Trump v roce 2020 ucházel podruhé o prezidentské křeslo, snažil se svého soupeře vykreslit jako senilního a nazýval jej „ospalý Joe“. AFP vyvrátila s tím související nepravdivá tvrzení zde a zde.

Joe Biden se v únoru 2024 podrobil důkladnému lékařskému vyšetření a lékař Bílého domu jej prohlásil za „zdravého“, „vitálního“ a „schopného služby“ (archiv). Prezidentská kancelář zveřejnila jeho úplnou lékařskou zprávu (archiv).

Agentura AFP již vyvrátila desítky nepravdivých tvrzení týkajících se nadcházejících prezidentských voleb v USA v roce 2024. Úplný seznam našich článků na toto téma v angličtině najdete zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás