Příspěvky zveličují dopad řeckého bezpečnostního opatření pro přepravu elektromobilů na trajektech

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu zahlcují sociální sítě nepravdivé informace o klimatické politice EU, zejména o elektromobilech. Na konci května začali čeští uživatelé sdílet informaci, že Řecko zakáže přepravu elektromobilů na trajektech, pokud nebudou mít „takřka prázdné“ baterie, což ovšem jejich majitelům téměř znemožní jezdit do této země na dovolenou. Toto je ovšem zavádějící, protože podle nové řecké směrnice lze elektromobily na moři přepravovat, pokud budou jejich baterie nabité na 40%.

„Řecko zakázalo elektromobilům vjezd na trajekty, pokud nemají takřka prázdné baterie, je to pro ně další rána,“ hlásá titulek článku stránky Autoforum, který zde sdílelo více než 1 200 uživatelů. „Pro majitele elektromobilů se dovolená v Řecku stává prakticky zapovězenou,“ dodává příspěvek.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 4. června 2024

Samotný titulek bez odkazu na článek sdílela také Petra Rédová, která kandiduje do Evropského parlamentu za koalici SD-SN (archiv).

Volby do Evropského parlamentu

S blížícími se volbami do Evropského parlamentu, které na kontinentu proběhnou 6. až 9. června, se horkým tématem pro dezinformátory stal tzv. Green Deal a další témata související s klimatem. Čeští uživatelé pak hojně sdílejí také různé nepravdivé či zavádějící informace o elektromobilech. 

Agentura AFP v poslední době vyvrátila například několik tvrzení o tom, že elektromobily škodí životnímu prostředí více než auta se spalovacími motory (zde, zde, zde), nebo také o tom, že EU plánuje zakázat vozidla se spalovacími motory starší 15 let (zde). 

Téma elektromobilů a postupného ukončení výroby automobilů se spalovacími motory do roku 2035, tak jak je plánuje EU, se staly jedním z hlavních témat české předvolební kampaně do Evropského parlamentu především díky nově vzniklé straně Motoristé sobě, jež v koalici s Přísahou útočí na pětiprocentní hranici nutnou k tomu, aby se její zástupce dostal do Evropského parlamentu. 

Straně, kterou vede bývalý automobilový závodník Filip Turek, se v rámci jednoho tématu „podařilo zaujmout určitý segment voličů“ skeptických vůči klimatickým iniciativám EU jako je Green Deal, neboť „automobilový průmysl je velmi důležitou součástí české ekonomiky“, uvedl v rozhovoru z 5. června 2024 politolog Aleš Michal z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy.  

Turek například často tvrdí, že automobilky jsou k výrobě elektromobilů nuceny, i když o to nestojí. „To jsou informace, které se ve chvíli, kdy debata probíhá, těžko ověřují, ale velmi snadno se šíří,“ řekl Michal. 

Bezpečnost na moři

Titulek článku, který sdíleli čeští uživatelé Facebooku, uvádí, že elektromobily nebudou vpuštěny na řecké trajekty, pokud nebudou mít „takřka prázdné baterie“. To je ovšem zavádějící.

Článek vykresluje hrozivý obrázek a tvrdí, že pohybovat se po Řecku bude pro majitele elektromobilů „téměř nemožné“ a že země je pro ně tudíž „prakticky zapovězená“. 

Později však správně uvádí, že elektromobily a plug-in hybridy budou muset na trajektech omezit kapacitu svých baterií na 40%. 

Dne 16. května 2024 řecká vláda vydala oběžník č. 2070.0/28541/2024 nazvaný „Dodatečná opatření při přepravě vozidel na alternativní paliva (AFV) osobními loděmi“, v němž se mimo jiné uvádí, že „u plně elektrických nebo plug-in hybridních vozidel nesmí úroveň, na kterou jsou jejich baterie nabity, překročit 40% jejich celkové kapacity“ (archiv). Pokyny rovněž stanovují limity pro vozidla poháněná jinými alternativními palivy, např. plynem. 

Tato opatření byla přijata s cílem „zabránit a omezit riziko požáru a úniku toxických plynů v prostorách, kde jsou přepravována vozidla“.

Podle řeckých médií pokyny vycházejí ze studie Evropské agentury pro námořní bezpečnost (EMSA) a dosavadních mezinárodních zkušeností. Studie doporučuje rozsah nabití baterií mezi 20 a 50% s tím, že v případě požáru „baterie s vyšší úrovní SoC [stavu nabití] mají tendenci uvolňovat teplo ve vyšších tepelných špičkách a mnohem rychleji než baterie s nižší úrovní SoC“. 

Článek Autofora tvrdí, že „Řecko dalo elektromobilům další ránu a prakticky se odepsalo jakožto dovolenková destinace u majitelů elektrifikovaných aut“. 

Je pravda, že podíl elektromobilů na řeckém trhu je stále poměrně nízký: podle řeckého statistického úřadu (archiv) je pouze 1 z 377 vozů v současném provozu plně elektrický (archiv). Měsíční podíl elektromobilů na trhu činí 4,49%. Pro srovnání, podle platformy Statzon (archiv) činil podíl EV na trhu v Norsku v loňském roce 81,8%. 

Interaktivní mapu s nabíjecími stanicemi po celém Řecku najdete zde (archiv). 

Vzhledem k tomu, že infrastruktura pro elektromobily je v Řecku stále poměrně nevyvinutá, je nepravděpodobné, že by do země přijíždělo mnoho turistů s elektromobily; bezpečnostní požadavek, aby baterie na trajektech byly nabité jen částečně, proto nemusí být pro majitele elektromobilů rozhodujícím faktorem při rozhodování o tom, zda zemi navštívit.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás