![](/sites/default/files/medias/factchecking/g2/2025-02/6c80447bc37fe22a566967cacd83712f.jpeg)
Reportáž tvrdící, že USAID platila hollywoodským hvězdám miliony dolarů za návštěvu Ukrajiny, je podvrh
- Zveřejněno 12/02/2025 v 17:03
- Článek přečtete za 9 min
- Autor: Bill MCCARTHY, AFP USA
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ , AFP Czech Republic
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Americké celebrity dostaly milióny dolarů od USAID za podporu Ukrajiny a její návštěvu po počátku ozbrojeného konfliktu v roce 2022,“ tvrdí například tento příspěvek na Facebooku obsahující 36sekundové video, které navozuje dojem, že bylo vytvořeno americkým zpravodajským kanálem E! News (archiv).
Video tvrdí, že hollywoodské hvězdy jako Angelina Jolie, Orlando Bloom, Sean Penn, Ben Stiller a Jean-Claude Van Damme dostaly za svou návštěvu Ukrajiny miliony dolarů od americké agentury USAID. Údajným účelem těchto návštěv bylo zviditelnit prezidenta Zelenského a usnadnit koordinaci programů financování Ukrajiny během války s Ruskem. Podobné příspěvky se v češtině šířily i na síti X.
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/0d19a4c1b03008f243fb8a81cfebf38f.jpeg?itok=Mh77zkJ_)
Stovky dalších uživatelů sdílely příspěvky, které místo celého videa obsahovaly screenshoty či fotografie zmíněných celebrit.
Podobné příspěvky sdílely tisíce uživatelů i v dalších jazycích včetně angličtiny, francouzštiny, bulharštiny, řečtiny, polštiny, holandštiny, slovenštiny či maďarštiny.
Řada detailů však poukazuje na to, že se jedná o podvrh. Tvrzení ve videu popřely i výše zmíněné filmové hvězdy.
Rozhodnutí zrušit agenturu USAID
Sdílené video je sestříháno tak, aby vypadalo jako reportáž zpravodajského portálu E! News, a to včetně jeho loga. Tvrdí se v něm, že USAID vyplatila 20 milionů dolarů Angelině Jolie, 5 milionů dolarů Seanu Pennovi, 8 milionů Orlandu Bloomovi, 4 miliony Benu Stillerovi a 1,5 milionu Jean-Claude Van Dammovi. Jméno posledního zmíněného herce je ve videu zkomoleno.
Příspěvky v angličtině obsahující video a informace z něj nasbíraly na X a dalších platformách miliony interakcí. Staly se virálními v době, kdy Elon Musk oznámil rozhodnutí nové americké administrativy zrušit agenturu USAID, která po desetiletí financovala zdravotnické a humanitární programy nebo iniciativy na podporu demokracie v přibližně 120 zemích, včetně nejchudších regionů planety.
Krátce předtím byly zrušeny webové stránky agentury USAID a její zaměstnanci byli postaveni mimo službu, což vyvolalo otázky, zda je Muskovo jednání, dopadající na lidi po celém světě, legální. Rusko, které agenturu dlouhodobě kritizuje, krok pochválilo. Dne 7. února federální soudce nařídil pozastavit Trumpův plán poslat 2 200 pracovníků na placenou dovolenou.
„Lži z ruských médií“
Video a informace v něm „nejsou autentické a nepocházejí od E! News“, uvedl mluvčí tohoto média v e-mailu zaslaném agentuře AFP 5. února. Přestože všichni aktéři v klipu Ukrajinu od začátku invaze v únoru 2022 navštívili, neexistuje žádný důkaz, že by jim za to USAID poskytla finanční odměnu.
Angelina Jolie, která je dlouhodobě významnou osobností humanitárního úsilí po celém světě, navštívila Ukrajinu na jaře roku 2022 (archiv zde a zde). Ačkoli v té době působila jako zvláštní vyslankyně agentury OSN pro uprchlíky, podle zpráv citujících mluvčího OSN podnikla cestu jako soukromá osoba.
Sean Penn se v roce 2022 vydal na Ukrajinu, aby zde natočil dokumentární film o válce a Zelenském (archivováno zde a zde). Ve stejném roce se s ukrajinským prezidentem setkal také Ben Stiller, který jej navštívil coby vyslanec dobré vůle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky UNHCR (archiv zde, zde a zde).
Orlando Bloom se se Zelenským setkal v roce 2023 jako velvyslanec dobré vůle UNICEF (archiv zde a zde). Jean-Claude Van Damme se do země vydal v roce 2022, aby, jak uvádí na YouTube, „předal poselství naděje a míru“ (archiv zde a zde).
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/ac1d0588d18cee8dc4583274461d8dac.jpeg?itok=mZDvZuqe)
Ben Stiller reagoval na falešné video 5. února 2025 prostřednictvím dvou různých příspěvků na síti X (archiv zde a zde). Napsal, že si návštěvu Ukrajiny v roce 2022 platil sám a od USAID nedostal žádné peníze.
„Jsou to lži ruských médií,“ uvedl Stiller v prvním ze dvou příspěvků. „Svou humanitární cestu na Ukrajinu jsem financoval zcela sám. V žádném případě nešlo o žádné financování ze strany USAID a rozhodně ne o žádné platby jakéhokoli druhu. Stoprocentní lež.“
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/cb4f232bb6c30fbfb09752bfee964472.jpeg?itok=kdnMPc7H)
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve svém prohlášení ze 6. února uvedl, že Ben Stiller „za svou práci pro UNHCR nedostává žádnou odměnu a své cesty si financuje sám“ (archiv).
Ve směrnicích OSN pro jmenování poslů míru a velvyslanců dobré vůle se uvádí: „Poslům míru a velvyslancům dobré vůle není vyplácen plat, i když jim může být poskytnuta symbolická platba ve výši 1 USD ročně nebo její ekvivalent“ (archiv zde a zde).
Mathew Rosengart, právní zástupce Seana Penna, označil tvrzení ve videu, že USAID bude herci platit, za „zcela nepravdivé“ a dodal, že „je nebezpečné a nezodpovědné, aby kdokoli šířil tuto propagandu a tyto nepravdy“.
„Prostředky USAID nikdy nebyly použity na zaplacení cesty Seana Penna na Ukrajinu; pan Penn si svou cestu financoval sám,“ sdělil Rosengart AFP v prohlášení ze 6. února. „Pokud budou tato nepravdivá, bezohledná a pomlouvačná tvrzení pokračovat, podnikne pan Penn všechny příslušné právní kroky.“
Agentura AFP nenašla na stránce usaspending.gov, která je oficiálním veřejným zdrojem informací o federálních výdajích, žádné důkazy o platbách, které by USAID poskytla některé z celebrit vystupujících ve videu.
Spoluředitel Centra pro mediální forenzní analýzu Clemsonské univerzity Darren Linvill 5. února 2025 na X uvedl, že údajná zpráva E! News „nese všechny známky toho, že se jedná o falešné ruské video vypuštěné a šířené pomocí známých metod“ (archiv zde a zde).
Podle Linvilla některé účty na platformě X, které klip sdílely jako první, v minulosti často šířily dezinformace pocházející z ruské propagandistické skupiny, kterou výzkumníci nazvali Storm-1516.
Agentura AFP video nenašla na webu E! News, na jeho sociálních sítích, ani prostřednictvím vyhledávání klíčových slov na webu.
Ukrajina nebyla na webu E! News za poslední měsíc do 12. února vůbec zmíněna. Poslední zmínka o této zemi se objevila na profilu E! News na platformě X a pochází z 18. listopadu 2022. Nijak ovšem nesouvisí s obsahem předmětných příspěvků. Ani vyhledávání na stránce E! News na Facebooku nepřineslo žádné relevantní výsledky týkající se falešného videa.
Vyhledávání výrazu „USAID“ na stránkách E! News přineslo pouze výsledky týkající se atleta Usaina Bolta. Stejný výsledek potvrdila i factcheckingová platforma Lead Stories (archiv). Žádné relevantní výsledky se neobjevily ani při vyhledávání „USAID“ na profilu E! News na X.
Ve zfalšovaném videu se kromě loga E! News objevuje také několik textových polí kopírujících vizuální styl média. Zavádějící text je namluvený ženským hlasem, který čte text v rámečcích. V originálních videích z produkce E! News je však zobrazeno vždy jen jedno textové pole a videa navíc nemají mluvený doprovod; E! News používá jako zvukové pozadí pouze hudbu nebo autentické zvuky (např. zde, zde, zde či zde). Textová pole se neobjevují v každém videu stanice; pokud se však objeví, obvykle obsahují titulky nebo krátká oznámení.
Cesta smyšlené zprávy po internetu
Falešné video se začalo virálně šířit na X poté, co ho 5. února sdílel profil „I Meme Therefore I Am“. Jedná se o známý konzervativní účet, který v minulosti šířil dezinformace například o ukrajinském prezidentovi. O jeho obsahu již AFP informovala například zde nebo zde.
Video se dočkalo široké odezvy poté, co jej sdílel miliardář Elon Musk, jenž byl americkým prezidentem Donaldem Trumpem pověřen reformou federální vlády. Jeho profil na platformě, kterou sám vlastní, sleduje přes 216 milionů lidí.
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/g2/2025-02/afbf8a331bd23ae27f1cdd98536832dd.jpeg?itok=rbkLgCwO)
Dosah falešné zprávy se dále zvýšil poté, co ji sdílel nejstarší syn amerického prezidenta Donald Trump mladší nebo prezidentova bývalá právnička Sidney Powell, která hrála klíčovou roli při jeho pokusech zpochybnit výsledky voleb v roce 2020.
Podle zjištění agentury AFP se video šířilo také na ruských kanálech na Telegramu nebo na webu ruského státního média Pravda-News.
Vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na X napsal, že klip o placení celebrit ze strany USAID je „naprostý nesmysl“ (archiv).
Agentura AFP oslovila také zástupce Angeliny Jolie, Orlanda Blooma a Jeana-Clauda Van Damma, ale nedostala žádnou odpověď.
Od vypuknutí války na Ukrajině již AFP mnohokrát psala o falešných zprávách zneužívajících jména renomovaných médií, například BBC nebo CNN. Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás