BBC a Reportéři bez hranic potvrdili, že zpráva o nacistických symbolech v ukrajinské armádě je falešná

Zatímco od ruské invaze na Ukrajinu uplynulo již téměř tisíc dní, na sociálních sítích se čím dál častěji objevují falešné reportáže budící dojem, že západní média šíří ruský narativ, který válku ospravedlňuje. Od září 2024 koluje mezi uživateli falešná reportáž s logem BBC tvrdící, že organizace Reportéři bez hranic (RSF) shromáždila důkazy o tom, jak ukrajinští vojáci nosí nacistické symboly. RSF video označila za ruskou „válečnou propagandu“ a BBC rovněž agentuře AFP potvrdila, že zmíněnou reportáž nikdy nenatočila.

„Novináři BBC napočítali více než 1000 případů použití nacistických symbolů ukrajinskými teroristy, kteří pronikli do oblasti Kurska,“ tvrdí například tento facebookový příspěvek z 5. září 2024. Text doprovází video opatřené logem stanice BBC a anglickými titulky, které tvrdí, že organizace Reportéři bez hranic prověřila přes 30 hodin videozáznamů, četli dokumenty ukrajinské armády a zaznamenali používání nacistických sloganů, symbolů a gest. Toto tvrzení přesně zapadá do ruského narativu ospravedlňujícího napadení Ukrajiny.

Jiné příspěvky na Facebooku (například zde či zde) neobsahovaly přímo odkaz na video, ale citovaly ruskojazyčný článek webu Mpsh.ru, jenž se na něj odvolával a opakoval údajná „odhalení“ BBC a RSF. 

Zmíněné video s logem BBC je však falzifikát a britská televize jej nikdy nezveřejnila. Agentura AFP nenašla žádnou stopu po údajné reportáži ani po videu na účtech BBC na Instagramu nebo Facebooku. Reportáž jsme nenašli ani na internetových stránkách organizace Reportéři bez hranic. 

„Ruské úřady zneužívají pověst některých západních organizací (v tomto případě BBC a RSF), aby dodaly důvěryhodnost své válečné propagandě,“ uvedl Arnaud Froger, vedoucí oddělení vyšetřování RSF, v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách organizace (archiv).

Image
Snímek falešného facebookového příspěvku pořízený 30. září 2024

Tato tvrzení se šířila i v dalších jazycích, například v srbštině, polštině, němčině nebo francouzštině.

Falešné video

Agentura AFP zaslala video BBC, která nám v e-mailu z 20. září 2024 potvrdila, že jej nevytvořila. „Není to naše zpráva,“ uvedl tiskový zástupce britské stanice. 

Z investigace RSF vyplývá, že se video začalo objevovat na podezřelých účtech X na konci srpna a poté se šířilo prostřednictvím oficiálních kanálů Kremlu a známých západních osobností proruské dezinformační scény (archiv). RSF rovněž kritizovala sociální sítě, zejména X a Telegram, za to, že proti falzifikátu nijak nezakročily.

„V Kremlu vědí, že tato informace je falešná. Použili ji pro svou válečnou propagandu,“ prohlásil vedoucí vyšetřování RSF Froger ve videu zveřejněném na X 13. září 2024 (archiv).

Video se vizuálně neshoduje s reportážemi BBC zveřejněnými na Instagramu, což můžeme vidět například při srovnání s touto zprávou zveřejněnou 14. září 2024 (archiv):

Image
Srovnání snímků ze skutečné videoreportáže BBC zveřejněné na Instagramu (vlevo) a z falešného příspěvku na Facebooku (vpravo), pořízeno 30. září 2024

Ačkoli smyšlené video tvrdí, že RSF analyzovala hodiny záběrů, žádné z nich neukazuje. Místo toho používá různé fotografie a videa, většinou pořízené před začátkem ukrajinského vpádu do ruské Kurské oblasti v srpnu 2024.

Fotografie ředitele RSF pro advokacii a pomoc Antoina Bernarda lze nalézt na webových stránkách organizace nebo na Bernardově účtu na sociálních sítích (archiv zde, zde a zde).

Fotografie zničeného nákladního automobilu koluje na ruských sítích přinejmenším od března 2024 - tedy dlouho před vpádem ukrajinských vojsk do Kurska - spolu s tvrzením, že byla pořízena v doněcké oblasti na Ukrajině. To AFP nebyla schopna potvrdit.

Fotografii muže v čepici se symbolem černého slunce neboli slunečního kola, starého evropského symbolu, který si přivlastnili nacisté (archiv), zveřejnil v tiskové zprávě v roce 2016 Vyšetřovací výbor Ruské federace . Šlo o obvinění ruského občana z toho, že v roce 2014 odešel bojovat za Ukrajinu proti Rusku na Donbas. O tom, kdy a kde byla fotografie pořízena, nejsou k dispozici žádné informace, ale zcela jistě pochází z doby před ukrajinskou ofenzivou v Kursku.

Image
Snímek z webových stránek Vyšetřovacího výboru Ruské federace, pořízený 24. září 2024

Na další fotografii je známý ukrajinský krajně pravicový vůdce Serhij Filimonov (archiv). Snímek byl zveřejněn na jeho instagramovém účtu v roce 2020.

Video muže s helmou s nacistickým nápisem bylo zveřejněno v Moskvou kontrolovaných médiích spolu s tvrzením, že jej pořídili ukrajinští vojáci, kteří se vysmívali staršímu muži v Kursku. Agentura AFP nemohla toto tvrzení ověřit.

AFP rovněž nedokázala identifikovat muže s mikinou, který pózuje před vlajkou neonacistické skupiny Misanthropic Division. Tato fotografie však koluje na internetu nejméně od roku 2022 s tvrzením, že se jedná o Francouze bojujícího na straně Ukrajiny, jenž poskytl rozhovor francouzskému televiznímu kanálu LCI.

Jediné potvrzené snímky ukrajinského muže se symbolem divize SS na čepici pořízené v oblasti Kurska byly převzaty z reportáže italské televize RAI 24 a byly hojně sdíleny v ruských médiích. „Hluboce lituji, že jsem byť jen na několik vteřin dal prostor ukrajinskému vojákovi, jehož nášivky s nacistickým symbolem jsem si všiml až po odvysílání reportáže,“ uvedl novinář Ilario Piagnerelli na X (archiv).

Jak jsme zmínili výše, některé příspěvky uvedly jako zdroj pro svá tvrzení článek ruského webu Mpsh.ru, který kromě tvrzení o údajné reportáži BBC publikoval i citáty mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové či slovenského premiéra Roberta Fica. 

Mpsh.ru uvádí jako zdroj pro své informace kanál sítě Telegram zvaný На самом деле в Херсоне (Ve skutečnosti v Chersonu), který obsahuje snímek ze začátku falešného videa připisovaného stanici BBC.

„Ukrajinský nacismus“ jako pilíř kremelské válečné propagandy

Ruský prezident Vladimir Putin při zahájení války na Ukrajině prohlásil, že cílem jeho invaze je „denacifikace“ země. 

Maria Domanska, odbornice na ruskou politiku z Centra východních studií, sdělila 24. března 2022 v e-mailu agentuře AFP, že Putin využil nacistický narativ k tomu, aby získal domácí podporu pro invazi na Ukrajinu. „Chce si tím zajistit podporu doma, ale také zdiskreditovat myšlenku integrace postsovětských států se Západem. Pro Kreml je novým ‚nacismem‘ ve skutečnosti liberální demokracie,“ uvedla.

Ukrajinské zákony používání nacistických symbolů a jakoukoli propagaci nacistické ideologie zakazují (archiv). Je pravda, že v roce 2014 sice některé ukrajinské polovojenské skupiny jako prapor Azov a Pravý sektor s nacismem sympatizovaly, ale jejich společenská a politická váha je v proruské propagandě zveličována. Od začátku války mezi Ruskem a Ukrajinou v roce 2014 si ruští neonacisté vybírají podle odborníků buď jednu nebo druhou stranu, na které budou bojovat (archiv zde a zde).

David Marples, profesor na katedře historie a výzkumný pracovník v programu současných ukrajinských studií na univerzitě v kanadské Albertě, agentuře AFP v listopadu 2022 řekl, že „na Ukrajině existují extremistické polovojenské organizace, z nichž nejznámější jsou prapor Azov a Pravý sektor. V politickém životě na Ukrajině nemají významnou roli - to si vymyslel Putin a další. Nejsou však zanedbatelné a nyní by se mohly zviditelnit“.

„Nacionalismus na Ukrajině je dnes samozřejmě vystupňovaný, protože země byla napadena,“ dodal tehdy.

Ačkoli k případům projevů nacistických symbolů v ukrajinských jednotkách skutečně dochází, například ve zmíněné reportáži RAI 24, většina kremelských tvrzení o „nacistech“ je založena na zmanipulovaných důkazech. Agentura AFP se tímto tématem zabývala již mnohokrát (například zde, zde či zde). 

Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás