Bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger při předávání ceny Angele Merkel na Americké akademii v Berlíně 21. ledna 2020 ( AFP / John MACDOUGALL)

Henry Kissinger nenabádal v roce 2009 k povinnému očkování za účelem kontroly populace

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů Facebooku sdílely v uplynulém týdnu údajný citát Henryho Kissingera, který měl chválit povinné hromadné očkování s tím, že pomůže lidem přijmout další radikální kroky jako genetickou modifikaci a sterilizaci dětí. Jde o hoax. Kissingerova kancelář řekla, že se jedná o „naprostý výmysl”, o podobném výroku není žádný důkaz, a organizace, před kterou měl slova přednést, vůbec neexistuje.

„Jakmile stádo přijme povinné vakcíny, je konec hry. Přijmou cokoli - vynucené dárcovství krve nebo orgánů - ‚pro vyšší dobro‘”, píše se v údajném citátu připisovaném bývalému americkému diplomatovi, který se šířil například prostřednictvím tohoto příspěvku z 25. října sdíleného více než 2 300 uživatelů.

Tento citát měl být podle příspěvku přednesen 25. února 2009 před „Radou WHO pro eugeniku”.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 2. listopadu 2021

Originál v angličtině se na sociálních sítích začal šířit již loni na jaře, například zde či zde.

„Je to naprostý výmysl,” řekla loni AFP v e-mailu Kissingerova asistentka Courtney Glick z newyorské poradenské firmy Kissinger Associates.

Eugenika bylo hnutí usilující o regulaci lidské populace s cílem reprodukovat dědičné rysy, které zastánci hnutí považovali za žádoucí. Eugenika byla v historii opakovaně používána k ospravedlnění rasismu a rasových teorií. Žádná organizace jménem Rada Světové zdravotnické organizace pro eugeniku však neexistuje a ani nikdy neexistovala.

Ani po důkladném prohledání Kissingerových projevů a rozhovorů ve veřejných záznamech i v jeho osobních archivech se AFP nepodařilo nalézt žádný podobný citát ani z 25. února 2009, ani jindy. Žádná zmínka o tomto projevu se neobjevila ani v médiích.

Kissinger sice 6. února 2009 promluvil na 45. bezpečnostní konferenci v Mnichově, ale hlavním tématem jeho vystoupení bylo jaderné zbrojení, nikoliv témata zmíněná v příspěvcích sdílených na Facebooku.

AFP našla na Facebooku v angličtině desítky zavádějících příspěvků s odkazem na údajný projev z roku 2009.

Podle některých z nich Kissinger projev přednesl již v roce 1974, když hovořil na téma růstu populace. Tento projev, který byl Bílým domem odtajněn v roce 1989, však neobsahuje žádná z tvrzení, která se objevila na Facebooku.

„Ovládněte mysl ovcí a ovládnete stádo,” měl Kissinger dále říci podle zavádějícího facebookového příspěvku. „Výrobci vakcín mohou vydělat miliardy a mnozí z vás v této místnosti jsou investoři. Je to skvělá situace, která je výhodná pro všechny.”

Tento falešný citát je součástí širší dezinformační kampaně, podle níž se světové elity snaží o depopulaci planety pomocí pandemie covid-19 či vakcíny proti ní. O těchto konspiracích jsme již psali mnohokrát, například zde, zde či česky zde.

Kissinger se k vakcínám krátce vyjádřil v letos dubnu v tomto rozhovoru v odpovědi na otázku, zdali proticovidová opatření mohou vést k více autoritářské společnosti. Podle něj může očkování napomoci k tomu, aby nebylo potřeba dlouhodobě udržovat další omezení:

„Abychom se tedy vrátili k otázce politické stability, pokud očkování úspěšně sníží výskyt onemocnění, bude pandemie vnímána převážně jako překonaný zdravotní problém. Nebezpečí není ani tak v tom, že nouzová opatření přijatá v boji proti pandemii přetrvají, jako v tom, že pokud bude vysoká míra infekce na obou stranách Atlantiku přetrvávat, budeme svědky krize důvěry ve vůdce a instituce."

Článek preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY