Rok staré video je vydáváno za důkaz černého rasismu během současných protestů v USA

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Uživatelé sociálních sítí v posledních dnech hojně sdílejí článek popisující video, v němž údajný „černošský rasistický gang” agresivně žádá bělochy během právě probíhajících protestů proti násilí ve Washingtonu, aby poklekli na zem a políbili jim nohy. Použití videa v tomto kontextu je zavádějící: bylo totiž natočeno již před rokem ve městě Charleston v Jižní Karolíně, nikoliv v hlavním městě USA, a zachycuje happening aktivistické skupiny zvané Israelite School of Universal Practical Knowledge.

„‚Tohle je naše budoucnost!‘ Bílé ženy líbají nohy černošskému rasistickému gangu na ulici ve Washingtonu,” hlásá nadpis tohoto článku, který na Facebooku sdílelo téměř 1300 uživatelů například zde či zde„Nejen násilí, rabování a kácení soch vládne dnes v ulicích USA pod vlajkou údajného protestu proti rasismu… Bílé liberální zfanatizované ženy dělají, co jim poručí.”

Snímek facebookového postu z 8. června 2020

Článek obsahuje video, ve kterém blonďatá běloška skutečně líbá boty skupině černochů před improvizovaným pódiem, nad nímž visí transparent s nápisem „Israelite School of U.P.K.” Kolem stojí několik tabulí s portréty Ježíše, citáty z bible a nápisem „Křesťanství 666.” Skupina je obklopena přihlížejícími, zatímco muži na pódiu mají na oděvech viditelnou šesticípou Davidovu hvězdu, která je obecně považována za symbol židovské identity. 

Černí Izraelité

Jak už napovídá transparent, na kterém je i webová stránka, jedná se o hnutí Israelite School of Universal Practical Knowledge (ISUPK), které hlásá nadřazenost černé rasy nad bílou. ISUPK je součástí širšího hnutí tzv. Černých Izraelitů, kteří věří, že jsou přímými potomky původních obyvatel dnešní Izraele. Náboženství Černých Izraelitů obsahuje jak prvky křesťanské, tak židovské víry, ale hnutí má svou vlastní interpretaci bible, kterou ani jedno oficiální náboženství neuznává. Jeho členové tudíž nejsou součástí ani židovské komunity, ani křesťanství, které Černé Israelity považuje za kacíře. 

Co je pravda a co manipulace

Je pravda, že k ceremonii s líbáním nohou skutečně došlo, a že při ní členové ISUPK blonďaté ženě, a později také belošskému páru, řekli následující: „Všichni bílí se na to koukají. Tohle je vaše budoucnost!... Půjdete do otroctví za to, co udělali vaši předkové.” I když se tohoto rituálu aktéři zjevně účastní dobrovolně, a někteří i s úsměvem, je ponižující a rasistický.

Prezentace tohoto videa v současném kontextu, kdy na protest proti usmrcení neozbrojeného černocha George Floyda policií probíhají napříč USA masové demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí, je ovšem manipulativní. Ceremonie ISUPK, které je v USA vnímáno jako velmi marginální hnutí, totiž neproběhla v uplynulých dnech na ulicích Washingtonu, jak uvádí článek webu Arfa, ale již loni v létě v Charlestonu v Jižní Karolíně. Vyplývá to z takřka devítiminutového videa, které bylo na YouTube umístěno 9. července 2019 na kanálu No Cowards South Carolina, který obsahuje výlučně videa ISUPK. Jedná se o nesestříhanou verzi videa v článku.

Mnozí uživatelé Facebooku ovšem věří, že video zachycuje události z protestů vyvolaných usmrcením George Floyda, což vyplývá i z komentářů, kde jej mnozí nazývají „kriminálníkem” „feťákem”:

Snímek komentářů na facebookovém příspěvku z 8. června 2020

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel 25. května 2020 po zásahu policie ve městě Minneapolis. Udusil se poté, co mu bílý policista Derek Chauvin klečel téměř 9 minut na krku a ignoroval jeho prosby o možnost se nadechnout. Floyd byl zatčen kvůli podezření, že v nedalekém obchodě zaplatil falešnou dvacetidolarovou bankovkou. Muž v minulosti spáchal zločiny a měl problémy s drogami, dokonce si za ozbrojené přepadení odseděl téměř pět let za mřížemi. V době zatčení byl ovšem neozbrojen.

Kromě USA proběhly nenásilné protesty proti policejní brutalitě i v mnoha dalších zemích světa. O dezinformacích spojených s protesty jsme již informovali zde zde.

BLACK LIVES MATTER