Součástka označená COV-19 v tomto videu se nepoužívá pro sítě 5G

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.
Upozornění: text obsahuje pár hovorových a vulgárních výrazů.

Mezi českými uživateli sociálních sítí se začalo šířit video, v němž anglicky hovořící muž ukazuje obvodovou desku označenou nápisem „COV-19”, která je údajně instalována do stožárů pro nové mobilní sítě 5G. Informace v tomto videu jsou nepravdivé. Elektronická součástka ve skutečnosti pochází ze zastaralého televizního boxu společnosti Virgin Media a nápis „COV-19” byl na ni zřejmě přidán později. 

Článek, který sdílely tisíce uživatelů například zde či zde, publikoval dezinformační web Qapel.cz, který je napojen na ultrapravicové konspirační hnutí QAnon. Text se snaží dát do spojitosti technologii 5G s koronavirovou pandemií. Píše se v něm například: „Při instalaci nového stožáru na 5G technologii bylo zjištěno, že tištěný spoj, který je do tohoto zařízení instalován, je označen COV-19. Co to znamená? Je toto zařízení instalováno za účelem vyvolat novou vlnu coronaviru? Anebo to má probudit k činnosti virus, který už máme v sobě?” 

Takto vypadá jeden z facebookových příspěvků, který sdílelo přes 600 uživatelů: 

Snímek zavádějícího postu ze 17. května 2020

Článek na Quapel.cz obsahuje odkaz na web Alt News, který byl hojně sdílen v angličtině, například zde, a který byl již vyvrácen zde. Na jeho konci najdeme video s mužem v pracovní přilbě, stojícího před stožárem 5G. V ruce drží obvodovou desku a britskou angličtinou říká: „Bylo nám řečeno, že tyhle krabice nesmíme otvírat.”

Muž dále poukazuje na to, že kovový spoj na desce nese označení COV-19.

„Nevím o tom, že by nějaká společnost vyrábějící obvodové desky měla logo COV-19, ale přesně to je na téhle zatracené desce napsáno,” říká muž do kamery. „Nejsem žádnej zasr.nej konspirátor… ale samozřejmě jsem na internetu četl všechno možné o koronaviru a COVID-19… proč sakra dávají takovéhle součástky do těch stožárů? Tomu sakra fakt nerozumím!”

Snímek z videa pořízený 28. května 2020

Je to podvrh. Obvodová deska, kterou muž drží, nemá s technologií 5G nic společného. Jedná se o součást televizního set top boxu Cisco4585 HD telekomunikační společnosti Virgin Media, jak AFP sdělil její mluvčí Simon Dornan. Virgin Media začala tento model poskytovat svým zákazníkům v roce 2011, ale po pár letech ho nahradila novějším modelem.

„Toto je deska z velmi starého televizního set top boxu, která ovšem nikdy neobsahovala žádnou součástku s nápisem COV-19,” sdělil Dornan AFP v e-mailu 28. května 2020. „Nemá absolutně nic společného s jakoukoliv infrastrukturou mobilních sítí, včetně 5G.”

Podle mluvčího si společnost Virgin Media opatřila pár starých set top boxů Cisco 4585 HD a otevřela je, aby se ujistila, že se skutečně jedná o stejný typ obvodové desky jako je ta, která se objevila ve videu. Společnost pak AFP poslala fotografie součástky set top boxu, takže jsme je mohli porovnat s modelem z videa. Následující snímky srovnávají záběry z videa (vlevo) s fotografiemi od Virgin Media (vpravo):

Srovnání záběru z videa s fotografií od Virgin Media

A ještě zadní strana: 

Srovnání záběru z videa s fotografií od Virgin Media

Nejenže tato součástka nemá nic společného s technologií 5G, ale ani neobsahuje nápis „COV-19”, řekl mluvčí. 

„Nápis patrný z videa byl k desce přidán v místě, kam se zapojuje koaxiál, až později,” řekl Dornan. „Rozhodně nebyl součástí původního boxu,” dodal.

Následuje srovnání součástky z videa (vlevo) a fotografie stejné součástky zaslaná společností Virgin Media (vpravo), na které nápis „COV-19” chybí: 

Srovnání záběru z videa s fotografií od Virgin Media

AFP se také obrátila na velké britské mobilní operátory, kteří spolupracují na budování 5G sítě ve Spojeném království. Jeden z nich, společnost Three UK, potvrdil, že se informace na videu nezakládá na pravdě.

„Zkontrolovali jsme obsah tohoto videa a můžeme potvrdit, že součástka pochází ze satelitního televizního boxu a nikoliv ze stožáru 5G,” uvedla mluvčí Three UK Poppy Ingleson v e-mailu z 28. května 2020.

AFP již v minulosti psala o konspiračních teoriích kolem technologie 5G zde zde.

5G COVID-19