Zdravotnický personál sleduje za okny průvod kolegů v areálu nemocnice v Torontu 19. dubna 2020 (AFP / Cole Burston)

Kanadský lékař šíří dezinformace o tom, že pandemie Covid-19 je „podvod”

  • Tento článek je víc než rok starý.
  • Zveřejněno 08/12/2020 v 13:19
  • Článek přečtete za 5 min
  • Autor: AFP Kanada
  • Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Tisíce uživatelů Facebooku sdílely v uplynulých dvou týdnech články o kanadském lékaři Rogerovi Hodkinsonovi, který nazval pandemii Covid-19 „podvodem“ a zpochybnil nošení roušek i dodržování rozestupů. Jeho tvrzení vyvrátila celá řada lékařských expertů a institucí. 

„Koronavirus je největší podvod, jaký kdy byl spáchán na nic netušící veřejnosti,” tvrdí Hodkinson v nadpisu tohoto článku, který na Facebooku sdílely stovky čtenářů, například zde nebo zde. „Testy nevypovídají o ničem, jen budí hysterii. Musí to okamžitě skončit.” Další stovky uživatelů sdílely podobné příspěvky zde, zde či zde

Image
Snímek facebookového postu pořízený 8. prosince 2020

Hodkinsonova tvrzení se šířila v angličtině i v daších jazycích, například ve slovenštině, v polštině, v holandštině, v srbštině či v chorvatštině.

Hodkinson kontroverzní názory pronesl 13. listopadu 2020 během virtuálního zasedání městské rady Edmontonu, hlavního města kanadské provincie Alberta. Na začátku svého projevu varoval, že se jeho názory neshodují s většinou, a vzápětí prohlásil: 

„Máme tu naprosto neopodstatněnou veřejnou hysterii vyvolávanou médii a politiky. Je to nehorázné. Jedná se o největší podvod, jaký byl kdy spáchán na nic netušící veřejnosti.” 

Hodkinson je patolog a dle vlastních tvrzení vede společnost prodávající testy na Covid-19 v Severní Karolíně. Je také uvedený coby výkonný předseda na stránkách společnosti MutantDx zabývající se diagnostikou rakoviny. Stránka ovšem neobsahuje klíčová slova Covid-19, Covid, corona nebo coronavirus, a MutantDx není na seznamu dodavatelů testů na Covid-19 schválených kanadskými a americkými úřady. Hodkinson je dále vedený jako ředitel dvou společností poskytujících odborné poradenství. 

Proti jeho tvrzením se v lékařských kruzích zvedla vlna odporu. Například ministerstvo zdravotnictví provincie Alberta „respektuje důvěryhodnost doktora Hodkinsona jako lékaře, ale nesouhlasí s jeho hodnocením onemocnění Covid-19 a nebude se řídit jeho radami týkajícími se této pandemie”, sdělil AFP mluvčí ministerstva Steve Buick prostřednictvím e-mailu. 

Albertský ministr zdravotnictví a vláda „se budou nadále spoléhat na rady dr. Deeny Hinshawové, ředitelky resortu zdravotnictví.”

Hlavní zdravotnický úřad provincie, Alberta Health Services, zas na Twitteru uvedl, že Hodkinson „není nijak formálně napojen” na zdravotnický systém, a vyzval obyvatele provincie, aby se řídili oficiálními pokyny

Své stanovisko poskytla i Abertská lékařská asociace, která na Twitteru uvedla: „Albertská sekce laboratorních lékařů nesdílí žádný z názorů dotčeného”, který je patologem. Skupina dodala, že „podporuje nošení roušek, mytí rukou a dodržování rozestupů společně s ostatními opatřeními, která mají za úkol zabránit rozšíření nákazy Covid-19.” 

Od Hodkinsonových názorů se distancovala i kanadská lékařská univerzita Royal College of Physicians and Surgeons of Canada, u níž byl lékař certifikován. „Royal College důrazně podporuje veškerá doporučení kanadského Úřadu pro veřejné zdraví pro prevenci nákazy onemocněním Covid-19, včetně opatření jako dodržování rozestupů a nošení roušek,” stojí v prohlášení na webových stránkách univerzity. 

Hodkinson mimo jiné prohlásil, že Hinshawová městskou radu Edmontonu „svédla na scestí”, a požádal, aby provincie „hned zítra” zrušila mimořádná opatření. 

Alberta, která má v současnosti nejvyšší počet aktivních případů Covid-19 v Kanadě, již 24. listopadu zakázala společenské akce doma v rámci přísnějších opatření, k nimž patří i nošení roušek. Počet aktivních případů v provincii prudce vzrostl a k 7. prosinci překročil 20 000. 

Hodkinson AFP potvrdil, že na jednání edmontonské městské rady skutečně hovořil, a uvedl: „Za svými prohlášeními si neoblomně stojím.” Pojďme si jeho tvrzení společně projít. 

Ze srovnání smrtnosti těchto dvou nemocí jasně vyplývá, že to není pravda. Běžná chřipka je spojená s onemocněními dýchacích cest, která podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně zabijí 290 000 až 650 000 lidí na celém světě. V Kanadě zemře v důsledku chřipky každoročně kolem 3 500 lidí. 

Na Covid-19 již na celém světě zemřelo přes 1,5 milionu lidí, z toho více než 12 700 v Kanadě. 

„Je to více než obyčejná chřipka, jedná se o nový virus, se kterým se náš imunitní systém dosud nesetkal,” řekl AFP v telefonickém rozhovoru  Davinder Sidhu, prezident Albertské sekce laboratorních lékařů. „Ještě stále dost dobře nevíme, jak náš imunitní systém na tento virus zareaguje, A často nás poškozuje naše vlastní imunitní reakce.”

Sidhu v současnosti vede v Calgary výzkum  pro studii snažící se zjistit, zdali plazma odebraná lidem zotavujícím se z nemoci Covid-19 může pomoci dalším nakaženým. 

„Na studium a pochopení chřipky jsme měli přes sto let” v porovnání s koronavirem, řekl. 

AFP již několikrát vyvrátila tvrzení, že smrtnost koronaviru není vyšší než u chřipky, například anglicky zde a česky zde či zde.

Podle Ministerstva zdravotnictví České republiky v zemi k 8. prosinci na Covid-19 zemřelo 9 036 lidí a aktuálně je hospitalizováno 4 348 nakažených. Po šestitýdenním lockdownu se 3. prosince znovu otevřely restaurace a obchody.

Zmíněná opatření nejsou zbytečná. 

Analýza publikovaná 27. června 2020 v odborném časopise The Lancet a financovaná WHO vyhodnotila 172 studií z 16 zemí zkoumajících efektivitu ochranných pomůcek a udržování rozestupů.  Vyplývá z ní, že „udržování nejméně metrových rozestupů výrazně snižuje nákazu, a dvoumetrové rozestupy mohou být ještě efektivnější.” 

Studie také uvádí, že „nošení roušek může vést k výraznému snížení rizika nákazy.” 

Většina zdravotnických opatření, včetně těch v České republice, vychází z doporučení WHO, která jsou k dispozici zde

Sidhu, který vede studii o onemocnění Covid-19 na univerzitě v Calgary, Hodkinsova tvrzení o nesmyslnosti nošení roušek popírá. „To by dávalo smysl pouze za předpokladu, že by se viry nešířily pomocí kapének. Právě ty roušky zachycují, čímž zabraňují šíření této choroby.” 

Aerosoly zmíněné Hodkinsonem jsou neviditelné obláčky mikroskopických kapének vylučovaných během dýchání a mluvení. Vzhledem k tomu, že jsou menší než kapénky vyloučené při kašli či kýchnutí, mohou se ve vzduchu udržet déle a doputovat do větší vzdálenosti. 

Americká Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) zařadila aerosoly mezi způsoby šíření koronaviru. Hlavním způsobem nákazy ovšem nadále zůstávají kapénky z infikovaných osob vzdálených méně než dva metry, takže udržování rozestupů je rozhodujícím ochranným opatřením. 

„Kdykoliv je to možné, udržujte mezi sebou a ostatními alespoň dvoumetrový rozestup,” zdůrazňuje CDC. „Pro prevenci šíření Covid-19 je to velmi důležité.” 

Podle této studie, publikované v zářijovém vydání odborného webu Scientific Reports, roušky efektivně snižují šíření aerosolů vzduchem. „Jak zdravotnické roušky, tak bezventilové respirátory KN95 snižují míru emise částic při mluvení průměrně o 90 procent a při kašlání o 74 procent,” tvrdí autoři studie.

AFP již o dezinformacích ohledně roušek psala například zde a zde

Toto tvrzení odmítá například Barry Pakes, odborný asistent na fakultě veřejné medicíny Torontské univerzity, podle něhož má rozsáhlé testování smysl. 

„Pozitivní výsledek poukazuje na reálnou možnost onemocnění i nakažlivosti, a to navzdory ojedinělým případům falešně pozitivního testu” sdělil Pakes AFP v e-mailu. Podle něj by se měl nechat testovat každý, u koho se projevily symptomy nebo kdo přišel do styku s nakaženými, jakož i lidé z rizikových skupin. 

Kanadské ministerstvo zdravotnictví doporučuje testování, neboť pomáhá „najít a izolovat lidi nakažené nemocí Covid-19, čímž zabraňuje další nákaze”. Informace o spolehlivosti testů a o tom, co výsledky znamenají, jsou k dispozici zde

AFP již vyvracela dezinformace o testech například zde

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás