Logo zelené žáby na potravinách neznamená, že obsahují hmyz, atrazin a další toxické látky
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 15/08/2023 v 16:19
- Článek přečtete za 8 min
- Autor: AFP Polsko, AFP Německo
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Rainforest Alliance (odkaz na archiv) je mezinárodní nezisková organizace, která posuzuje, zdali byly zemědělské produkty vyrobeny s ohledem na životní prostředí a komunity. Potraviny, které tyto normy splňují, mohou být na obalu označeny logem žáby, které dokazuje, že obsahují certifikované složky.
V souvislosti s touto organizací však na sociálních sítích koluje řada nepravdivých obvinění, například v tomto příspěvku z 20. července 2023, který na Facebooku sdílelo přes 1 800 uživatelů.
„Nekupujte jídlo s logem Rainforest Alliance,“ nabádá text příspěvku. Podle autora by se těmto produktům měli zákazníci vyhnout, protože údajně obsahuje atrazin, který „pomalu přeměňuje mladé muže v ženy a snižuje jejich testosteron“.
Podobné příspěvky kolovaly i v dalších jazycích, například ve slovenštině, polštině, řečtině, rumunštině či v němčině.
Podle některých příspěvků obsahují potraviny označené logem zelené žáby hmyz nebo mRNA, tj. molekulu, která dává buňkám pokyn k výrobě specifických bílkovin. Během pandemie koronavirů byla technologie založená na mRNA použita v některých vakcínách.
Podobné informace se objevily například v tomto videu na Youtube (odkaz na archiv), které mělo přes 800 zhlédnutí.
Většina nepravdivých příspěvků tvrdí, že produkty označené logom Rainforest Alliance obsahují látku atrazin. Jedná se o herbicid určený k hubení plevele, který je v Evropské unii zakázán. Opak je pravdou: organizace neschvaluje použití složek, ve kterých byl tento herbicid použit.
Co znamená logo se zelenou žábou?
Rainforest Alliance byla založena v 80, letech 20. století. Logo stromové žáby se tudíž používá jako certifikační pečeť již přes třicet let. „Vědci označují žáby za bioindikátory. Zdravá populace žab indikuje zdravé životní prostředí, a naopak,“ píše organizace na svých webových stránkách.
„Pečeť znamená, že certifikované výrobky byly vyrobeny metodami, které podporují tři pilíře udržitelnosti: sociální, ekonomický a environmentální,“ uvedl mluvčí Rainforest Alliance v e-mailu zaslaném agentuře AFP 17. července 2023.
Logo mohou výrobci používat až poté, co složky jejich zboží projdou kontrolou a certifikačním procesem, uvádí organizace na svých internetových stránkách. „Nezávislí auditoři třetích stran, klíčoví pro integritu jakéhokoli certifikačního programu, posuzují před udělením nebo obnovením certifikátu jak zemědělci dodržují požadavky ve všech třech oblastech,“ uvádí se na stránkách.
„Díky pečeti mohou zákazníci rozlišovat a vybírat produkty, které přispívají k lepší budoucnosti lidí a planety.“
Logo tedy ukazuje, že takto označené zboží bylo nezávisle posouzeno, aby se zajistilo, že složky použité při jeho výrobě splňují kritéria udržitelného zemědělství a lesnictví tak, jak je definovala organizace Rainforest Alliance.
Produkty s certifikací Rainforest Alliance lze nalézt zde. Jedná se především o kávu a čaje, z nichž mnohé jsou k dostání i v České republice.
České výrobky jsou certifikovány mezinárodní zkušební a certifikační společností Bureau Veritas.
Logo s žabkou na potravině neznamená, že celý výrobek byl certifikován touto neziskovou organizací. Znamená pouze, že Rainforest Alliance zkontrolovala jednu nebo několik složek, které jsou ve výrobku obsaženy, například kakao v čokoládové tyčince.
Podle organizace musí od roku 2020 musí všechny výrobky, které používají logo žáby (s výjimkou bylinných čajů a palmového oleje) obsahovat alespoň 90% certifikovaných složek.
V případě bylinných čajů musí výrobek obsahovat alespoň 40 procent certifikovaných složek. V případě palmového oleje musí výrobek s pečetí obsahovat alespoň 30 procent certifikovaného palmového oleje.
Rainforest Alliance atrazin zakazuje
Atrazin je podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí (USEPA) jedním z nejčastěji používaných herbicidů ve Spojených státech. Používá se především k hubení plevele na polích s kukuřicí nebo cukrovou třtinou.
Evropská komise zakázala jeho používání v Evropské unii kvůli znečištění vody už v roce 2004. Přestože potraviny dovážené do Evropy mohou obsahovat stopy atrazinu, evropské předpisy stanovují, že musí jít o „přiměřeně nízké množství, aby byl chráněn spotřebitel“.
Rainforest Alliance povoluje ve výjimečných případech používání některých pesticidů, ale atrazin mezi ně podle nejnovějšího seznamu z listopadu 2022 nepatří.
„Atrazin je podle certifikačního standardu Rainforest Alliance zakázán, což znamená, že farmy, které se řídí našimi pravidly, jej nesmí používat,“ uvedl mluvčí organizace v e-mailu ze 4. dubna 2023 pro agenturu AFP.
Některé z příspěvků na sociálních sítích, které spojují Rainforest Alliance s tímto herbicidem, odkazují na výzkum biologa Tyrona Hayese z Kalifornské univerzity v Berkeley. Ten v roce 2010 zveřejnil výsledky výzkumu ukazující, že u některých žab vystavených atrazinu ve vodě nelze určit pohlaví, neboť mají varlata i vaječníky.
Hayes 7. srpna 2023 v e-mailu agentuře AFP napsal, že jeho studii nelze spojovat s tvrzeními o Rainforest Alliance. „S Rainforest Alliance nemám žádné spojení, ani jsem se nepodílel na šíření informací touto organizací nebo informací o ní,“ uvedl.
Geneticky modifikované potraviny Rainforest Alliance neuznává
Některé příspěvky dále tvrdí, že logo žáby označuje také potraviny obsahující geneticky modifikovaný cukr nebo palmový olej. Organizace Rainforest Alliance v e-mailu ze 17. července 2023 uvedla, že její normy zakazují používání geneticky modifikovaných složek.
„Standard pro udržitelné zemědělství zakazuje používání geneticky modifikovaných organismů na farmách certifikovaných Rainforest Alliance,“ uvedl mluvčí.
V zemích Evropské unie musí být podle nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1830/2003 geneticky modifikované produkty (GMO) označeny na obalu.
Na třetí straně výše uvedeného nařízení se uvádí, že u produktů sestávajících z GMO nebo je obsahujících musí provozovatel zajistit, aby:
(a) v případě balených produktů sestávajících z GMO nebo je obsahujících byla na etiketě uvedena slova „Tento produkt obsahuje geneticky modifikované organismy“ nebo „Tento produkt obsahuje geneticky modifikovaný [název organismu (organismů)]“;
(b) v případě nebalených produktů, které jsou nabízeny konečnému spotřebiteli, se na produktu nebo na etiketě připojené k produktu uvedou slova „Tento produkt obsahuje geneticky modifikované organismy“ nebo „Tento produkt obsahuje geneticky modifikovaný [název organismu (organismů)]“.
Logo žáby neznamená hmyz v potravinách
Logo žáby neznamená, že výrobky obsahují hmyz nebo červy, jak tvrdí některé příspěvky na sociálních sítích. Agentura AFP se podobnými tvrzeními zabývala v dubnu 2023, kdy se na Facebooku v korejštině objevily nepravdivé informace týkající se čokoládové tyčinky KitKat. Nepravdivé informace o Rainforest Alliance na Facebooku vyvrátily také weby Manipulatori.cz a Demagog.cz.
Zkoumání přítomnosti hmyzu není součástí kritérií Rainforest Alliance pro posuzování, zda je výrobek vyráběn udržitelným způsobem.
Evropská unie schválila používání hmyzích přísad - složek z lučních koníků, cvrčků nebo larev potemníka - v potravinářských výrobcích uváděných na evropský trh ve snaze podpořit hledání udržitelnějších zdrojů výživy. V případě, že výrobek tyto složky obsahuje, musí být na obalu uveden vědecký i běžný název daného hmyzu. Agentura AFP se tomuto tématu věnovala již v březnu 2023.
mRNA by v potravinách byla neúčinná
Některé příspěvky na Facebooku tvrdí, že potraviny označené logem žáby obsahují mRNA (mediátorová ribonukleová kyselina). Jedná se o molekulu schopnou předávat instrukce buňkám, například k tvorbě protilátek proti viru. Vakcíny s mRNA byly v injekční formě použity k očkování během pandemie Covid-19 a v roce 2020 je schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).
Na dotaz, zdali mRNA může být přítomna v potravinách certifikovaných Rainforest Alliance, odpověděl mluvčí organizace 24. července 2023: „K dnešnímu dni jsme nezaznamenali žádný přesvědčivý důkaz, který by naznačoval, že jednotlivé složky certifikované organizací Rainforest Alliance takovou látku obsahují.“
„Náš certifikační proces se zaměřuje na ověřování konkrétních složek, nikoliv celého výrobku. Proto nemůžeme nezávisle ověřit přítomnost mRNA v hotových výrobcích jiných značek, které mohou kromě složek certifikovaných organizací Rainforest Alliance obsahovat mnoho dalších složek.“
Wolfgang Nellen, emeritní profesor genetiky na univerzitě v německém Kasselu, nám 21. července 2023 sdělil, že mRNA v potravinách nevydrží, neboť je nestabilní.
Teoreticky by bylo možné přidat do potravin vakcínu s mRNA, říká Wolfgang Nellen, emeritní profesor genetiky na univerzitě v německém Kasselu. „Během skladování a trávení by však ztratila účinnost,“ řekl.
V článku zveřejněném 20. ledna 2023 na vědeckém webu Health Desk se uvádí, že samotná molekula mRNA je „nestabilní a rychle se rozpadá“.
V roce 2022 tým vědců vynalezl metodu, jak dostat mRNA do pilulky určené k ústnímu podání, ale ta byla zatím úspěšná pouze u zvířat. Podle informací dostupných na internetových stránkách EMA nebyla v Evropské unii dosud schválena žádná vakcína pro perorální použití.
Protože se technologie mRNA liší od tradičních vakcín, stala se terčem mnoha nepravdivých tvrzení (například zde nebo zde).
Za Rainforest Alliance nestojí Bill Gates
Některé příspěvky na sociálních sítích také naznačují, že se v Rainforest Alliance angažuje Bill Gates.
Nadace Billa a Melindy Gatesových poskytla Rainforest Alliance v roce 2007 grant ve výši 5,3 milionu dolarů, ale podle internetových stránek této nevládní organizace není Bill Gates členem její správní rady ani vedení.
„Rainforest Alliance je nezávislá organizace a není vlastněna žádnou osobou ani nadací,“ uvedl mluvčí neziskové organizace v e-mailu ze 17. července 2023. Další informace o financování organizace jsou k dispozici zde.
Na financování výzkumu technologie mRNA přispěla také Nadace Billa a Melindy Gatesových. Gates byl proto s touto technologií během pandemie často spojován a stal se častým terčem dezinformátorů.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás