Zdravotník v drive-in testovacím centru v Praze 23. února 2021 (AFP / Michal Cizek)

Ethylenoxid používaný ke sterilizaci testů na Covid-19 nepředstavuje zdravotní riziko

  • Tento článek je víc než rok starý.
  • Zveřejněno 14/04/2021 v 12:27
  • Aktualizováno 14/04/2021 v 12:28
  • Článek přečtete za 4 min
  • Autor: AFP Německo
  • Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Tisíce uživatelů sdílely v posledních dvou týdnech na Facebooku poplašnou zprávu o tom, že testy na koronavirus obsahují jedovatou a karcinogenní látku zvanou ethylenoxid. Jako důkaz má sloužit příbalový leták testu, v němž je uvedeno, že byl obsah pomocí ethylenoxidu sterilizován. To je sice pravda, ale tato těkavá látka po sterilizaci vyprchá a hotový výrobek ji už neobsahuje. Zdraví uživatele tedy podle odborníků neohrožuje.

Před ethylenoxidem varoval například tento příspěvek z 26. března 2021, který sdílelo již přes 5 300 uživatelů. Obsahuje snímek příbalového letáku, kde se mimo jiné uvádí: „Sterilní pomocí ethylenoxidu”. Vedle je snímek stránky z Wikipedie uvádějící, že ethylenoxid je „velmi toxická, karcinogenní a mutagenní látka, která může vyvolat poškození mozku, jater a ledvin. Podobná informace se objevila také například v článku serveru Aeronet

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 13. dubna 2021

Varování před ethylenoxidem v testech a rouškách se na sociálních sítích šířilo v mnoha jazycích. Desetitisíce uživatelů sdílely například toto video natočené Britem, který tvrdí, že test na Covid je jedovatý. Tvrzení se šířilo také v němčině, v holandštině, či například v chorvatštině.

Co je ethylenoxid? 

Ethylenoxid je bezbarvý jedovatý plyn, který se používá ke sterilizaci zdravotnických pomůcek jako katétry, stenty či obvazy na ošetření ran. Mimo jiné se používá také při sterilizaci testů na Covid-19. 

Ethylenoxid pronikne do balení výrobku a sterilizuje všechny povrchy, se kterými přijde do styku. Protože se ovšem jedná o plyn, tak k tomuto výrobku nepřilne. Podle americké společnosti STERIS může zůstat na povrchu výrobků stopové množství, takže tyto výrobky podléhají dlouhému větrání, které zaručí redukci přítomnosti ethylenoxidu na přijatelnou úroveň. 

Je pravda, že ethylenoxid může podle amerického Národního ústavu pro rakovinu za určitých podmínek způsobit rakovinu. „Veřejnost může být vystavena ethyloxidu například prostřednictvím kouření cigaret,” uvádí britská zdravotnická agentura Public Health England

Experti však AFP řekli, že množství ethylenoxidu použité při sterilizaci ve zdravotnictví ovšem podléhá přísné kontrole, aby se předešlo možnému poškození zdraví.

Přísné kontroly

Pro použití ethylenoxidu existují „přísné a jasně zdokumentované specifikace, například doba, po kterou se po sterilizaci ethylenoxidem nechává plyn odvětrat”, řekl AFP Maik Pommer, mluvčí německého Federálního úřadu pro léčiva a zdravotnické pomůcky  (BfArM) v rozhovoru 26. března 2021. Pommer dodal, že všichni výrobci, kteří chtějí zdravotnické pomůcky prodávat v Německu, musí doložit jejich nezávadnost prostřednictvím povinného posudku.

„Sterilizace ethyloenoxidem je standardní metoda v oblasti zdravotnických pomůcek, zvláště pro plastové odběrové tyčinky,” řekl Ralf Diekmann z nezávislé německé testovací společnosti TÜV Rheinland. TÜV přísně monitoruje „nutné odvětrání zajišťující, aby maximální zbytková přístomnost ethylenoxidu nepřekročila množství, které je pro pacienta či uživatele neškodné,” sdělil Diekmann AFP v e-mailu 29. března 2021. 

AFP také kontaktovala schválené distributory testů. Například Philipp Grontzki, mluvčí Siemens Healthineers, zmínil označení CE pro koronavirové testy schválené Evropskou unií, pro něž existují bezpečnostní protokoly dokumentující mimo jiné i kontaminaci ethylenoxidem. AFP mnoho těchto protokolů prošla (např. zde , zde či zde), ale nikde neobjevila ani zbytkové množství ethylenoxidu. 

Aesku, výrobce antigenních testů prodávaných například řetězcem ALDI, využívá ethylenoxid k jejich sterilizaci, jak AFP sdělila mluvčí Sabrina Maniscalco v e-mailu 1. dubna 2021. „Jedině tak můžeme zabránit infekci testovaných a zaručit jasné výsledky testů,” napsala.  

Ethylenoxid se rychle vypaří díky propustnému obalu, řekla. Například použité množství 4 mg po 7,5 hodině již nejde zachytit. „Nahromadění této látky v lidském organismu prostřednictvím antigenních testů prostě není možné, ani kdyby byly používány každý den,” řekla. 

Také podle Annette Beck-Sickinger, vedoucí výzkumného týmu biochemie na univerzitě v Lipsku, jsou testy na Covid-19 bezpečné. „Pokud testy sterilizujete ethylenoxidem a poté je sterilně zabalíte, je toto balení propustné,” napsala AFP v e-mailu 26. března 2021. To znamená, že plyn sice z balení vyprchá, ale bakterie se již nedostanou dovnitř. Plynný ethylenoxid však na odběrové tyčince neulpí. 

„Všechny ty řeči o tom, že testy vyvolávají rakovinu, nejsou ničím podložené,” řekla a dodala, že například cigaretový kouř je mnohonásobně nebezpečnější než jakýkoliv test na Covid-19. 

To potvrdil i chemik Andreas Battenberg, mluvčí Technické univerzity v Mnichově. „Kromě mnoha dalších opatření je zajištěno neustálé odvětrávání, takže ethylenoxid je ze zdravotnických pomůcek úplně odstraněn.” 

Specialista na infekční onemocnění Christian Ruef, který o ethylenoxidu napsal mnoho článků, použití této látky kritizoval. Odmítl však, že by jeho použití pro sterilizaci testů mohlo poškodit širokou veřejnost. „Existují velmi přísná nařízení o tom, jak musí proces probíhat, včetně doby ventilace,” řekl AFP v e-mailu 30. března 2021 a dodal, že doba mezi výrobou a použitím testu pacientem je dostatečně dlouhá k tomu, aby se plyn odpařil. 

Také britské ministerstvo zdravotnictví odmítlo tvrzení o nebezpečí testů poté, co se ve Spojeném království začaly šířit zprávy o tom, že testy na Covid-19 mohou způsobit rakovinu. „Tyto rychlotesty byly přísně testovány a jsou bezpečné,” uvedlo ministerstvo na Twitteru 26. března 2021. „Tyčinky jsou sterilizované ethylenoxidem tak, aby jejich použití bylo bezpečné. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších metod sterilizace.” 

Testy na Covid-19 jsou častým terčem dezinformací. O některých z nich jsme již psali například zde, zde, zde či zde

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás