Zdravotnice plní injekci dávkou vakcíny Pfizer-BioNTech Covid-19 na klinice v Los Angeles 23. srpna 2021 ( AFP / Robyn Beck)

Příspěvek ve veřejné diskuzi FDA není pravdivý, vakcíny nezabíjejí více lidí, než kolik jich zachrání

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů sociálních sítí sdílely od posledního zářijového týdne video, v nichž americký odpůrce vakcín tvrdí, že očkování zabije více lidí, než kolik jich zachrání. Jako důkaz uvádí údaje z databáze amerických Center pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC). Databáze však podle expertů, které AFP kontaktovala, nic takového nedokazuje.

Video s audiozáznamem veřejné diskuze FDA bylo publikováno například v tomto článku na dezinformačním serveru otevrisvoumysl.cz s nadpisem „Americké FDA povolilo veřejné svědectví, že covid vakcíny zabíjejí víc, než zachraňují”. Video obsahuje diskusní příspěvek odpůrce vakcín Steva Kirsche, který mimo jiné tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou „nebezpečné” protože například po vakcíně společnosti Pfizer-BioNTech dochází k infarktu „71krát častěji než u jiných vakcín.”

„Byli jsme vedeni k přesvědčení, že vakcíny jsou dokonale bezpečné, což ale není pravda,” tvrdí Kirsch v příspěvku. Toto video bylo s českými titulky sdíleno také zde či zde. Celkově Kirschova tvrzení na Facebooku sdílelo podle analytického nástroje CrowdTangle přes 1 250 uživatelů.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 11. října 2021

Kdo je Steve Kirsch?

Kirsch vystoupil v rámci veřejné diskuze, která byla součástí zasedání poradního výboru pro vakcíny spadajícího pod americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Tento výbor FDA se sešel, aby prodiskutoval podávání třetí dávky vakcíny od výrobce Pfizer-BioNTech a hlasoval o jejím doporučení. Záznam jednání je k dispozici na YouTube.

Kirsch se úvodem svého vystoupení představuje jako „ výkonný ředitel Fondu pro včasnou léčbu onemocnění covid-19”. Podle webové stránky této organizace, která se otevřeně staví proti očkování, je Kirsch také “filantropem ze Silicon Valley”, vynálezcem optické myši a zakladatelem jednoho z prvních internetových vyhledávačů Infoseek.

AFP se však nepodařilo dohledat žádnou relevantní Kirschovu vědeckou práci na téma vakcín, a to ani v databázi Pubmed, ani pomocí služby Google Scholar. Kirschovými nepravdivými tvrzeními o vakcínách se AFP v minulosti již zabývala v němčině.

Očkování chrání životy, vážné vedlejší účinky jsou vzácné

AFP kontaktoval FDA s dotazem, zda na Kirschově tvrzení něco je. Mluvčí FDA Abigail Capobianco nám v e -mailu 21. září sdělila následující:

„Vyjádření pana Kirsche během veřejné části zasedání nebylo nijak vědecky podložené a odporovalo mandátu FDA v oblasti veřejného zdraví.“

Také data shromážděná vládními agenturami odporují Kirschovu tvrzení, že vakcíny proti covidu zabíjí více lidí, než jich chrání. Kirsch se během svého vystoupení několikrát odvolával na údaje z VAERS (Vaccine Adverse Events Reporting System), což je americká národní databáze určená ke sledování bezpečnosti vakcín schválených FDA a CDC.

Hned na začátku informační webové stránky databáze je prohlášení, v němž stojí: „Databáze VAERS obsahuje informace o neověřených zprávách o nežádoucích účincích po očkování vakcínami schválenými v USA. Hlášení může podat kdokoliv, a to i elektronicky.”

Před vstupem do databáze je třeba udělit souhlas s tím, že „samotné zprávy VAERS nelze použít ke zjištění, zda vakcína způsobila nežádoucí učinky či nemoc nebo k nim přispěla”. O kvalitě dat dále říká, že „zprávy mohou obsahovat neúplné, nepřesné, nahodilé nebo neověřitelné informace.” Nic z toho Kirsch ve svém příspěvku nezmínil.

Databáze tudíž může obsahovat nesprávná data či nerelevantní případy. O tomto problému psala organizace pro ověřování faktů Politifact již v roce 2017 v souvislosti s očkováním proti chřipce, kdy odborníci poukázali na to, že údaje v databázi nedokazovaly kauzalitu. AFP problémy s databází VAERS zmínila například zde.

Mluvčí FDA Capobianco agentuře AFP potvrdila, že úmrtí po očkování proti Covid 19 jsou velmi vzácná. „Od 14. prosince 2020 do 13. září 2021 bylo v USA podáno více než 380 milionů dávek vakcíny proti Covid-19. Během tohoto období obdržel VAERS 7653 hlášení o úmrtí (0,0020%) u lidí, kteří měli byli očkováni proti covidu,” řekla.

Ani to však ještě není důkaz, že mezi úmrtím a vakcínou existuje nějaká spojitost. „FDA po zdravotních požaduje, aby VAERS informovali o každém úmrtí nasledujícím očkování proti covidu, i pokud není jasné, zdali vakcína úmrtí způsobila,” řekla Capobianco. „Údaje o nežádoucích vedlejších účincích včetně smrti tudíž nutně nedokazují, že byl problém způsoben vakcínou.”

I když nelze s určitostí říci, kolik životů očkování skutečně zachránilo, podle několika různých studií odhadovaný počet zachráněných výrazně převyšuje počet úmrtí související s očkováním. Počet zachráněných se navíc neustále zvyšuje s probíhajícími očkovacími kampaněmi.

Podle studie University of Indiana a RAND Corporation, která byla publikovaná 18. srpna 2021 v časopise Health Affairs, zabránilo očkování do května 2021 téměř 140 000 úmrtím v USA.

Další studie Yale School of Public Health (YSPH) publikovaná v červenci 2021 zjistila, že dobře zorganizovaná a rychlá očkovací kampaň proti covidu, která ve Spojených státech probíhá od konce loňského roku, mezi říjnem 2020 a červencem 2021 zachránila zhruba 279 000 životů a zabránila 1,25 milionu hospitalizací.

Podle zprávy organizace Public Health England o dohledu nad očkováním proti covidu z 23. září 2021 „nejnovější odhady ukazují, že očkovací program přímo zabránil více než 230 800 hospitalizacím“ a „předešel 23,7 až 24,1 milionu infekcí a 119 500 až 126 800 úmrtí “.

Není potvrzeno, že by vakcíny způsobovaly infarkt

Údaje v databázi VAERS nepodporují ani Kirschovo tvrzení o tom, že očkování vakcínou Pfizer-BioNTech vede k 71krát častějšímu výskytu infarktu. Žádná souvislost mezi těmito příhodami a vakcínou nebyla prokázána.

Německý Institut Paula Ehrlicha (PEI) v aktuální zprávě o vedlejších účincích očkování proti covidu uvádí, že „analýza zpráv z Německa o infarktech a plicních emboliích neodhalila spojitosti se žádnou ze čtyř vakcín“. Tato zpráva zohledňuje data do 31. srpna 2021.

Ani rakouský Federální úřad pro bezpečnost ve zdravotnictví (BASG) ve své zprávě o podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu ke 24. září 2021 neuvádí infarkt mezi vedlejšími účinky vakcín proti covidu.

Je pravda, že PEI uvádí jako riziko po očkování mRNA vakcínami myokarditidu neboli zánět srdečního svalu, zejména pro mladé muže. Tento zánět může v závažných případech vést k srdečnímu selhání. Podle PEI by se však většina pacientů rychle zotavila. Institut klasifikuje vedlejší účinek jako „velmi vzácný“.

Podle českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo k 5. říjnu nahlášeno 400 podezření na vedlejší účinky po vakcínách vztahující se ke kardiovaskulárnímu systému. Mezi ně patří příznaky jako zrychlený či zpomalený tep, bušení srdce, myokarditida, a také infarkt myokardu a srdeční selhání. Je ovšem třeba si uvědomit, že v České republice bylo k 11. říjnu podáno téměř 11,9 milionů dávek vakcíny proti covidu, takže se jedná o extrémně vzácný úkaz, u kterého navíc znovu není prokázána kauzalita.

Data z Izraele

Kirsch ve svém výstupu mimo jiné prohlásil, že míra očkování v Izraeli mezi lidmi nad 90 let klesla z 94,4 procenta na 82,9 procenta, což podle něj dokazuje, že zemřelo nejméně „50 procent očkovaných a 0 procent neočkovaných“.

V prezentaci, kterou Kirsch zveřejnil na své osobní webové stránce, používá data, jejichž původ zveřejnil například v tomto příspěvku. Jde o údaje o očkování lidí nad 90 let pocházející ze stránky izraelského ministerstva zdravotnictví. Tato data nejsou přesná, ale skutečně vykazují podobný trend.

AFP nenašla pro tento trend žádné vysvětlení. Izraelské ministerstvo zdravotnictví v e -mailu ze dne 7. října uvedlo: "Toto je výsledek pravidelné aktualizace izraelské populace na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. Počet lidí starších 90 let byl zrevidován směrem nahoru, čímž se automaticky snížilo procento očkovaných. Na základě statistik ministerstva zdravotnictví nebyl nikdo starší 90 let zabit.”

Očkování chrání životy, závažné vedlejší účinky jsou extrémně vzácné

Dr. Jeffrey Morris, ředitel oddělení biostatistiky na Perelman School of Medicine při Univerzitě v Pennsylvánii AFP řekl, že logika Kirschových vědeckých dedukcí je „nadmíru pochybná”.

Morris, který již v minulosti vyvrátil některá Kirschova tvrzení, jej obvinil ze zneužití udajů v databázi VAERS k tomu, „aby dokázal, že onemocnění byla způsobena vakcínou”.

Dr. Alison Galvani, ředitelka centra pro modelování a analýzu infekčních nemocí na Yale University, o Kirschových teoriích řekla, že jsou „nebezpečně mimo“ a že „popírají rozsáhlou recenzovanou literaturu jasně dokazující účinnost a bezpečnost vakcín proti covidu, které jsou v současné době podávány v USA.”

Galvani dodala: „Vakcíny proti covidu zachraňují každý den tisíce životů po celém světě. Očkování proti covidu je nejmocnější nástroj, který máme, a díky němuž jsme schopni omezit úmrtnost během pandemie."

CDC a Světová zdravotnická organizace nadále nabádají k tomu, aby se lidé nechali proti covidu očkovat. O vakcínách tvrdí, že jsou bezpečné a účinné.

Dezinformací o vakcínách proti covidu existuje nepřeberné množství. AFP již vyvrátila již celou řadu, naposledy například zde, zde či zde.

Článek preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY