
Muž ve videu šíří nepravdivé informace o tom, že Covid-19 neexistuje a že americké univerzity žalují CDC
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 17/05/2021 v 15:33
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: Clémence OVEREEM, AFP Nizozemí
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Na videu, šířeném prostřednictvím tohoto příspěvku z 12. května 2021, je muž, který se představuje jako „vědecký pracovník v klinické laboratoři” disponující doktorátem z virologie a imunologie. Tvrdí, že s pomocí kolegů otestoval 1 500 vzorků z pozitivních testů, ale „nenašel jediný případ Covid-19 v nasbíraných vzorcích.” Místo toho prý vědci našli „většinou virus chřipky A a pár případů viru chřipky B, ale žádný případ Covid-19.”
Muž dále tvrdí, že „sedm univerzit, které provedly testy na 1 500 vzorcích, nyní žalují CDC za podvod zvaný Covid-19.”

Slova, která blíže neidentifikovaný „vědecký pracovník” ve videu čte, se přesně shodují s textem, který na sociálních sítích koloval již koncem loňského roku (například zde) a který AFP vyvrátila v lednu anglicky i česky. Pro ilustraci přikládáme obě verze, z nichž jasně vyplývá, že se jedná o stejný text:


Zneužité jméno Roba Oswalda
V těchto dřívějších verzích byl text připisován profesoru Robu Oswaldovi, který přednáší molekulární medicínu na fakultě veterinární medicíny při Cornellově univerzitě ve státě New York. Když AFP profesora Oswalda v lednu kontaktovala, důrazně odmítl, že by autorem textu byl on.
„S tímto směšným textem nemám nic společného. Je to výmysl neznámé osoby,” sdělil profesor AFP prostřednictvím e-mailu.
Kromě toho na své fakultní webové stránce v sekci „Research Interest” uvádí: „Covid-19 je skutečnost. Jakýkoliv příspěvek na Facebooku, který tvrdí něco jiného, je hoax a nezakládá se na pravdě. Noste roušky, udržujte rozestupy, a v okamžiku, kdy bude k dispozici vakcína, se nechte očkovat.”
Žádná soudní žaloba neexistuje
Jak Cornellova univerzita, tak Stanfordská univerzita popřely, že podaly žalobu na CDC. „Není to pravda,” řekl AFP v lednu mluvčí Stanfordské univerzity E.J. Miranda. Zamítla to i Abby Butlerová, mluvčí Cornellovy univerzity.
Koronavirus se podařilo izolovat
Ve videu mimo jiné zazní, že genetický kód viru SARS-CoV-2, který způsobuje Covid-19, se nikdy nepodařilo izolovat.
„Není nejmenších pochyb o tom, že SARS-CoV-2 existuje a byl izolován v Číně již počátkem ledna [2020], přičemž jeho genom byl plně zmapován a zanesen do databází 10. ledna [2020],” řekla Heba Mostafa, docentka patologie na lékařské fakultě Univerzity Johnse Hopkinse.
Genetický kód byl publikován v GenBank, což je databáze amerického státního zdravotnického ústavu U.S. National Institutes of Health, kde jsou sekvence DNA veřejně přístupné.
V březnu 2020 potvrdil vědecký časopis Nature, že SARS-CoV-2 byl identifikován jako sedmý koronavirus přenosný na člověka.
Covid-19 není pouhá chřipka
Covid-19 bývá často přirovnáván k chřipce. Obě onemocnění zasahují dýchací soustavu a jsou přenášena kapénkami z nosu a úst. U nemoci Covid-19 je však daleko vyšší pravděpodobnost úmrtí než u chřipky, jak na svých stránkách uvádí Státní zdravotní ústav.
Podle doktorky Michelle Murti ze zdravotního ústavu v kanadském Ontariu je reprodukční číslo, tj. průměrné množství lidí, kteří se nakazí od jednoho člověka, daleko nižší pro chřipku než pro Covid-19. Proto jsou opatření jako roušky a udržování rozestupů nezbytné ke zpomalení šíření nákazy této choroby.
Toto riziko potvrzuje i studie publikovaná v prosinci 2020 v lékařském časopise The Lancet. Ta analyzovala data z Francie a zjistila, že úmrtnost pacientů s diagnózou Covid-19 v nemocnicích byla v březnu a v dubnu loňského roku 16,9%, zatímco u pacientů s chřipkou byla ve stejném období naměřena úmrtnost 5,8%. Kromě toho byla průměrná doba strávená na jednotce intenzivní péče u pacietnů s Covidem dvakrát delší než u pacientů s chřipkou.
Závěr
Tvrzení ve videu jsou součástí širší dezinformační kampaně kolem Covid-19, která toto onemocnění zlehčuje na sociálních sítích. O podobných případech již AFP psala například zde, zde, či zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás