Dávka vakcíny proti onemocnění Covid-19 od Pfizer-BioNTech 6. ledna 2021 (Bertrand GUAY / AFP)

Množství chloridu draselného ve vakcíně Pfizer-BioNtech není nebezpečné

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů sdílely přes víkend příspěvek naznačující, že vakcína proti Covid-19 od společnosti Pfizer-BioNtech je životu nebezpečná, protože obsahuje chlorid draselný, který se používá ve smrtících injekcích k zástavě srdce. Vakcína je ovšem bezpečná. Prošla klinickými testy a podle odborníků nepředstavuje minimální množství chloridu draselného ve vakcíně pro pacienty žádné nebezpečí.

„Proč je ve vakcíně Pfizer stejná látka na zástavu srdce jako u smrtící injekce při popravě????” stojí v tomto příspěvku z 29. května 2021, který sdílelo již přes 530 uživatelů. Následuje seznam látek obsažených ve vakcíně od Pfizer-BioNtech, mezi nimž figuruje i potassium chloride neboli chlorid draselný, a snímek stránky Wikipedie o smrtících injekcích používaných při popravách, kde je tato látka také zmíněna.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 31. května 2021

Příspěvky varující před chloridem draselným ve vakcíně od Pfizer-BioNtech se v angličtině začaly šířit již koncem loňského roku na Twitteru, na Instagramu i na Facebooku poté, co byla v prosinci 2020 schválena pro nouzové použití v USA a v Kanadě.  

Co je chlorid draselný? 

Tato látka se přirozeně vyskytuje v přírodě a lidské tělo ji umí zpracovat. 

„Chlorid draselný je přítomný téměř ve všech potravinách, které jíme - v mase, v ovoci, v obilovinách, v čipsech, dokonce i v kojenecké stravě,” řekla AFP docentka Libby Richards, která učí zdravotní péči na Purdue University. „Pokud pijete balenou vodu, pijete i chlorid draselný, který se vám vstřebá do krve.” 

O využití této látky ve vakcínách řekla: „Přísady ve vakcínách jsou velmi pečlivě vybírány a jejich bezpečnost je přísně kontrolována. Množství chloridu draselného ve vakcínách je velmi, velmi malé, a je považováno za naprosto bezpečné.” 

Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) obsahuje každá dávka vakcíny proti Covid-19 od Pfizer-BioNtech 0,1 miligramu chloridu draselného. 

Takové množství „se rovná špetce soli,” řekl AFP Scott Halperin, ředitel Kanadského vakcinologického centra, který zároveň přednáší o infekčních chorobách na Dalhousie University v Kanadě.

Podle Halperina se chlorid draselný používá v mnoha vakcínách, protože se jedná o sůl. „Při výrobě virové vakcíny potřebujete správné množství soli pro udržení buněk při životě,” uvedl. „Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní látku, kterou všechny buňky potřebují, přidává se i do buněčných kultur.” 

Chlorid draselný, stejně jako fosforečnan draselný či hydrogenuhličitan sodný, jsou pomocné látky, které se používají ke konzervaci léků včetně vakcín a k usnadnění jejich podávání.

Podle profesorky profesorky Elisabeth Bouvet, předsedkyně technické komise pro očkování na Nejvyšším zdravotnickém úřadu ve Francii, jsou tyto pomocné látky tělem po injekci velmi rychle eliminovány.

Používají se v lécích a ve vakcínách, aby „neutralizovaly přebytečnou kyselost“ a umožnily tělu „dobře tolerovat injekci“, řekl AFP 30. dubna profesor François Chast, čestný prezident francouzské Farmaceutické akademie.

Pfizer-BioNtech jako první výrobce dokončil třetí fázi rozsáhlých klinických testů pro vakcínu proti Covid-19 na pacientech starších 16 let. Bylo zjištěno, že poskytuje 95% ochranu proti viru bez závažných bezpečnostních problémů.

Jak americká Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC), tak kanadské ministerstvo zdravotnictví Health Canada pozorně sledují a zaznamenávají jakékoliv nežádoucí účinky vakcín proti Covid-19. To samé dělá i Ministerstvo zdravotnictví ČR, které vyzdvihuje bezpečnost této vakcíny. 

Přesto o ní koluje řada nepravdivých informací. „Čeští uživatelé sociálních sítí jsou vystaveni dezinformacím o vakcíně Pfizer 25krát více než čtenáři ve Spojených státech,” řekl v březnu 2021 AFP František Vrabel, zakladatel firmy Semantic Visions, která pomocí speciálních algoritmů identifikuje a monitoruje dezinformace v kyberprostoru. 


AFP již o dezinformacích o vakcínách proti Covid-19 psala mnohokrát, naposledy například zde, zde, zde či zde.

Článek preložil/-a
VAKCÍNY COVID-19