Muž ve videu šíří nepravdivé informace o tom, že Covid-19 neexistuje a že americké univerzity žalují CDC

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Přes 4 tisíce uživatelů Facebooku sdílely v uplynulých pěti dnech video s mužem tvrdícím, že Covid-19 neexistuje, protože se ve skutečnosti jedná o obyčejnou chřipku, a že sedm velkých univerzitních laboratoří kvůli tomu podalo soudní žalobu na Americká centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC). Není to pravda. To, co muž ve videu říká, jsou nepravdy falešně přisouzené americkému mikrobiologovi Robu Oswaldovi, které AFP již vyvrátila. 

Na videu, šířeném prostřednictvím tohoto příspěvku z 12. května 2021, je muž, který se představuje jako „vědecký pracovník v klinické laboratoři” disponující doktorátem z virologie a imunologie. Tvrdí, že s pomocí kolegů otestoval 1 500 vzorků z pozitivních testů, ale „nenašel jediný případ Covid-19 v nasbíraných vzorcích.” Místo toho prý vědci našli „většinou virus chřipky A a pár případů viru chřipky B, ale žádný případ Covid-19.” 

Muž dále tvrdí, že „sedm univerzit, které provedly testy na 1 500 vzorcích, nyní žalují CDC za podvod zvaný Covid-19.” 

Snímek facebookového příspěvku pořízený 17. května 2021

Slova, která blíže neidentifikovaný „vědecký pracovník” ve videu čte, se přesně shodují s textem, který na sociálních sítích koloval již koncem loňského roku (například zde) a který AFP vyvrátila v lednu anglicky i česky. Pro ilustraci přikládáme obě verze, z nichž jasně vyplývá, že se jedná o stejný text:

E

Zneužité jméno Roba Oswalda

V těchto dřívějších verzích byl text připisován profesoru Robu Oswaldovi, který přednáší molekulární medicínu na fakultě veterinární medicíny při Cornellově univerzitě ve státě New York. Když AFP profesora Oswalda v lednu kontaktovala, důrazně odmítl, že by autorem textu byl on. 

„S tímto směšným textem nemám nic společného. Je to výmysl neznámé osoby,” sdělil profesor AFP prostřednictvím e-mailu. 

Kromě toho na své fakultní webové stránce v sekci „Research Interest” uvádí: „Covid-19 je skutečnost. Jakýkoliv příspěvek na Facebooku, který tvrdí něco jiného, je hoax a nezakládá se na pravdě. Noste roušky, udržujte rozestupy, a v okamžiku, kdy bude k dispozici vakcína, se nechte očkovat.”

Žádná soudní žaloba neexistuje

Jak Cornellova univerzita, tak Stanfordská univerzita popřely, že podaly žalobu na CDC. „Není to pravda,” řekl AFP v lednu mluvčí Stanfordské univerzity E.J. Miranda. Zamítla to i Abby Butlerová, mluvčí Cornellovy univerzity.

Koronavirus se podařilo izolovat

Ve videu mimo jiné zazní, že genetický kód viru SARS-CoV-2, který způsobuje Covid-19, se nikdy nepodařilo izolovat. 

„Není nejmenších pochyb o tom, že SARS-CoV-2 existuje a byl izolován v Číně již počátkem ledna [2020], přičemž jeho genom byl plně zmapován a zanesen do databází 10. ledna [2020],” řekla Heba Mostafa, docentka patologie na lékařské fakultě Univerzity Johnse Hopkinse. 

Genetický kód byl publikován v GenBank, což je databáze amerického státního zdravotnického ústavu U.S. National Institutes of Health, kde jsou sekvence DNA veřejně přístupné. 

V březnu 2020 potvrdil vědecký časopis Nature, že SARS-CoV-2 byl identifikován jako sedmý koronavirus přenosný na člověka. 

Covid-19 není pouhá chřipka

Covid-19 bývá často přirovnáván k chřipce. Obě onemocnění zasahují dýchací soustavu a jsou přenášena kapénkami z nosu a úst. U nemoci Covid-19 je však daleko vyšší pravděpodobnost úmrtí než u chřipky, jak na svých stránkách uvádí Státní zdravotní ústav

Podle doktorky Michelle Murti ze zdravotního ústavu v kanadském Ontariu je reprodukční číslo, tj. průměrné množství lidí, kteří se nakazí od jednoho člověka, daleko nižší pro chřipku než pro Covid-19. Proto jsou opatření jako roušky a udržování rozestupů nezbytné ke zpomalení šíření nákazy této choroby. 

Toto riziko potvrzuje i studie publikovaná v prosinci 2020 v lékařském časopise The Lancet. Ta analyzovala data z Francie a zjistila, že úmrtnost pacientů s diagnózou Covid-19 v nemocnicích byla v březnu a v dubnu loňského roku 16,9%, zatímco u pacientů s chřipkou byla ve stejném období naměřena úmrtnost 5,8%. Kromě toho byla průměrná doba strávená na jednotce intenzivní péče u pacietnů s Covidem dvakrát delší než u pacientů s chřipkou. 

Závěr

Tvrzení ve videu jsou součástí širší dezinformační kampaně kolem Covid-19, která toto onemocnění zlehčuje na sociálních sítích. O podobných případech již AFP psala například zde, zde, či zde

Článek preložil/-a
COVID-19