Lékař ukazuje negativní antigenní test v Hagenu v Německu 10. března 2021 (AFP / Ina Fassbender)

To, že Covid test označil pivo jako pozitivní, neznamená, že je nespolehlivý

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely od minulého týdne video, na kterém je pomocí antigenního testu otestováno pivo s pozitivním výsledkem. Video má sloužit jako důkaz nespolehlivosti tohoto typu testů. Podle výrobce však pokus nic nedokazuje, protože testy nejsou určeny pro potraviny, ale pro vzorky odebrané z nosohltanu. Správně provedený test na řádně odebraném vzorku je podle odborníků spolehlivou metodou, jak přítomnost koronaviru v lidském těle odhalit.

„Tak tady je dukaz ze je to vsechno podvod.Ty testy musi byt dopredu pozitivni. Jinak to nejde vysvetlit,” stojí v tomto příspěvku z 9. dubna 2021, který  sdílelo již přes 14 000 uživatelů. Příspěvek obsahuje video v němčině s „pokusem”, během něhož někdo nakape pivo na antigenní test a ten za chvilku vyjde jako pozitivní.

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 15. dubna 2021

Takovéto příspěvky se hojně šířily i v jiných jazycích, například v němčině, v rumunštině či ve slovenštině. Na Slovensku již v březnu mnoho uživatelů sdílelo tento český příspěvek. 

Z komentářů pod videem vyplývá, že někteří uživatelé si pozitivní výsledek testu skutečně vysvětlili jako důkaz jeho nespolehlivosti. Objevily se i teorie, že celá pandemie Covid-19 je hoax. 

Image
Snímek komentáře na Facebooku pořízený 15. dubna 2021

Na videu je záběr na rychlotest ležící na dřevěném stole. Mužský hlas vysvětlí, že s jeho pomocí otestuje pivo a ukáže lahev, z níž následně odlije kapku na test. Po zhruba minutovém čekání se na testu zabarví obě rysky, což znamená pozitivní výsledek. „Takže pivo má koronavirus!” uzavře mužský hlas.

Testy na Covid-19 jsou předmětem dezinformací již od začátku pandemie. V AFP jsme už vyvrátili tvrzení o tom, že způsobují rakovinu, mohou poškodit mozek, že jejich výrobce má v logu egyptského boha smrti nebo že se s jejich pomocí zavádějí lidem do nosu nanočipy. Psali jsme také o nesmyslném pokusu rakouského poslance s Coca-colou nebo o podobných testech s jablkovým džusem či redbullem. Ve všech těchto případech neby použitý správný postup a výsledek testu tudíž o ničem nevypovídal.

V tomto videu je použitý rychlý antigenní test Panbio Covid-19 od společnosti Abbott. Na rozdíl od PCR testů nezachycují antigenní testy přímo genetický materiál viru, nýbrž zjišťují přístomnost jeho bílkovinového obalu. 

Video jsme ukázali přímo výrobci testů firmě Abbott, jejíž mluvčí Astrid Tinnemans AFP 19. března 2021 odpověděla: „Rychlotest Panbio Covid-19 Ag je schválený k použití pro vzorky získané výtěrem nosu či nosohltanu nosními dírkami testované osoby. Není určený pro použití piva ani jiných nápojů či jídel.” 

Na to, aby anigenní test podal platný výsledek, je třeba dodržet určité kroky, které Abbott uvádí v tomto návodu. Podle něj musí být odebraný vzorek nejdříve rozmíchán v činidle v extrakční zkumavce, a teprve poté je roztok nakapán na testovací kazetu. Tento roztok zaručuje, že bude mít testovaná kapalina správnou hodnotu pH, zatímco v případě piva je vzorek příliš kyselý. Autor videa ovšem tento krok úplně přeskočila nakapal pivo přímo na testovací kazetu.

Image
Snímek návodu antigenního testu Panbio Covid-19 Ag od společnosti Abbott pořízený 15. dubna 2021

Ministerstvo zdravotnictví České republiky na svých webových stránkách varuje před tímto typem dezinformace, tj. „důkazem nespolehlivosti” testů pomocí nápojů či potravin. Uvádí, že antigenní test se provádí na vzorku z výtěru nosu či nosohltanu, a že jeho spolehlivost u lidí v akutní fázi choroby je až 90 procent.

Image
Snímek webové stránky Ministerstva zdravotnictví ČR pořízený 15. dubna 2021

Ve sdíleném videu byl výsledek testu z piva interpretován tak, jako by byl proveden na legitimním vzorku. Podle příbalového letáku od výrobce Abbott označuje písmeno C kontrolní proužek indikující, že skutečně došlo k chemické reakci. Výsledek lze považovat za platný pouze v případě, že je kontrolní proužek viditelný. Pokud se objeví i proužek u písmene T (tzv. testovací proužek), je výsledek pozitivní; pokud ne, je negativní.

Na to, že testování jídla či nápojů nemá žádnou vypovídací hodnotu, upozornil již v prosinci 2020 německý výrobce testů Dialab, a to v reakci na výše zmíněný „experiment” rakouského poslance FPÖ v parlamentu za použití Coca-coly. „Při takovémto postupu lze stejný výsledek očekávat i u testů jiných výrobců,” napsal Dialab.

Co na to odborníci? 

K videu s pivem se vyjádřila například odbornice na infekční choroby Claudia Denkingerová, která vede sekci tropické medicíny v Centru pro infekční choroby při Fakultní nemocnici v Heidelbergu. „Pozitivní výsledek lze v tomto případě očekávat,” řekla AFP v rozhovoru 19. března 2021. „Kapaliny obsahující kyselinu, například kola či vínu, rozkládají bílkoviny na testovacím proužku a mohou vést k falešně pozitivnímu výsledku.” 

Takový test tudíž postrádá smysl, protože k pozitivnímu výsledku se dospělo na základě nesprávného použití: „Při rozkladu bílkovin se vytvoří mnoho potenciálních vazeb pro částice barviva v testu a proužky se tak stanou viditelnými,” dodala vědkyně.

Stejný názor měla i profesorka biochemie na univerzitě v Lipsku Anette Beck-Sickingerová. „Cokoliv, co denaturuje proteiny, vyprodukuje falešný výsledek, neboť test je založen na protilátkách rozpoznávajících virový protein,” řekla AFP 19. března 2021. „Testovat jakékoliv potraviny je naprostý nesmysl.” 

Závěr je tedy jednoznačný: test na videu byl proveden nesprávným způsobem a jeho výsledek není platný. Vzhledem k tomu, že antigenní testy jsou vyráběny za účelem testování lidí, nikoliv potravin, musí se vzorky před testováním nejprve rozmíchat v tlumícím roztoku. Pokud se tak nestane, nebude výsledek testu spolehlivý. 

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás