CNN skutečně natočila reportáž o požáru v ukrajinském Lvivu, ne v Kanadě

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sociálních sítí v různých jazycích sdílely snímek z reportáže CNN z ukrajinského Lviva, na kterém byl údajně kanadský požárník z Edmontonu. Záběr byl sice autentický, ale požárník byl z Ukrajiny. Požární sbor Edmontonu totiž již mnoho let poskytuje Ukrajině vybavení, jak AFP potvrdili jeho zástupci. Pomocí geolokace se nám také podařilo potvrdit, že reportáž CNN byla skutečně natočena ve Lvivě.

„U požáru na Ukrajině byli jako první hasiči z Edmontonu z Kanady… noooo to byl fofr… aneb když jsi nejen lhář, ale neumíš ty lži ani dobře odprezentovat,” uvádí text tohoto příspěvku z 29. března 2022. Další stovky českých uživatelů sdílely podobné příspěvky také zde či zde.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 7. dubna 2022

Podobné příspěvky se stejnou fotografií se šířily i v mnoha dalších jazycích, například v angličtině, francouzštině, němčině, arabštině či rumunštině.

Již od začátku ruské invaze na Ukrajinu se na sociálních sítích šíří dezinformace s cílem oslabit důvěru v mainstreamová média. AFP o takových případech psala například zde, zde, zde či zde.

K požáru došlo ve Lvivě, ne v Edmontonu

CNN na svém Twitteru zveřejnila 26. března 2022 tyto tři živé vstupy: v 18:08, v 18:16 a v 18:30. Na všech je vidět, jak novinář CNN Don Lemon hovoří o mohutném požáru skladu paliva. Banner CNN udává jako místo požáru město Lviv na Ukrajině. Snímek sdílený v dezinformačních příspěvcích na Facebooku pochází z prvního Lemonova vstupu v 18:08.

V této reportáži Lemon říká, že požár zuří „přímo u města”, přičemž místo má být podle něj vzdáleno „asi 10 minut jízdy od centra”.

„Je to sklad paliva…”, říká Lemon v reportáži. „Zařízení, které bylo zasaženo minulý týden, se nacházelo na západě, tohle je myslím na severu. Je to tak, je to na severu? Tohle je na severovýchodě,” říká podle úplného přepisu, který zveřejnila CNN.

Stanice rovněž zveřejnila plný text reportáže o incidentu, při němž „bylo 26. března údajně zraněno nejméně pět lidí poté, co Lviv zasáhly nejméně dvě rakety”. Jedna z nich zasáhla sklad pohonných hmot, který se následně vzňal. Druhá způsobila „značné škody” na infrastruktuře města, uvedl pro CNN starosta města Andrij Sadovyj.

Ruská armáda 27. března potvrdila, že její rakety zasáhly sklady pohonných hmot u Lviva a u Kyjeva s tím, že záměrně mířila na zásoby paliv pro ukrajinské jednotky.

O raketových útocích ve Lvivě informovala i další světová média včetně agentur AFP a Reuters či deníků New York Times a Washington Post. Agentura Reuters posléze zveřejnila snímky zachycující následky požáru skladu s palivem. O zásahu informovala i česká média.

AFP geolokalizovala sklad paliva z reportáže pomocí vyhledávání v mapách Google Maps a Google Earth v severovýchodní části Lviva, kde se podle Lemona měl nacházet.

Pomocí Google Earth jsme hledali nadzemní palivové nádrže seřazené vedle sebe tak, jak byly vidět na snímcích zveřejněných agenturou Reuters. Podařilo se nám je najít v severní části Ličakivského obvodu ve východní části Lviva v ulici jménem Plastova.

Pomocí Google Street View jsme obě místa porovnali. Google sice nabízí pohled z roku 2015 zatímco reportáž CNN byla natočena nyní v roce 2022, ale budovy a ploty kolem zařízení odpovídají pohledu z ulice Zubryckoho.

Na následujících snímcích porovnáváme fotografii z reportáže CNN se snímkem z Google Street View. Shodné prvky jako palivové nádrže, budovy, okna či ploty jsme označili červeně.

Snímek reportáže CNN pořízený 28. března 2022
Snímek Google Street View pořízený 28. března 2022

Výbava z Edmontonu byla Ukrajině darována

Edmontonská organizace Firefighter Aid for Ukraine (FAU) byla založena za účelem zasílání požárnického a záchranářského vybavení a zdravotnického materiálu na Ukrajinu. FAU zveřejnila na Facebooku příspěvek obsahující snímky z reportáže CNN, ve kterém potvrdila, že na záběrech jsou „ukrajinští požárníci poblíž Lviva oblečení ve vybavení darovaném požárníky z Edmontonu”.

FAU také 28. března 2022 znovu sdílela příspěvek z 15. září 2017, kdy její členové přivezli do Lviva vybavení včetně bundy podobné té, která je vidět v reportáži CNN. „Vidíte ten nápis Edmonton na zádech bundy? Nejedná se o žádnou konspiraci. Naši přátelé a kolegové hasiči jsou v nebezpečí a my je budeme i nadále podporovat,” napsali požárníci z FAU.

Projekt FAU byl založen téměř před deseti lety s cílem shromáždit již nepotřebné či přebytečné hasičské či záchranářské vybavení a zdravotnický materiál od hasičských sborů a prodejců v Kanadě. Organizuje také finanční pomoc pro zásahové jednotky na různých místech Ukrajiny, jak uvádí na své webové stránce.

To, že vybavení ve Lvivě pochází od FAU, nám tato organizace přímo potvrdila poté, co jsme se na ni obrátili.

„V uplynulých letech jsme poslali řadu velkých zásilek do měst a oblastí, a několik menších zásilek směřovalo přímo do jednotlivých obcí. Začátkem tohoto měsíce jsme vyslali letadlo se 14 tunami materiální pomoci, přičemž jedním z příjemců byl i Lviv. Každá z těchto zásilek obsahovala stejné vybavení pro hasiče jako to, které se objevilo v reportáži CNN,” řekl AFP 28. března 2022 člen FAU Kevin Royle. „Město Edmonton, Edmontonská požárnická záchranná služba a Edmontonský požárnický svaz náš program a jemu podobné iniciativy dlouhodobě podporují,” řekl.

„Identifikační prvky a jména komunit, které vybavení darovaly, bývají často odstraněny. Dostáváme však vybavení z mnoha různých zdrojů a ani s pomocí stovek dobrovolníků není možné upravit každý kus a všechny prvky odstranit. Někdy se stává, že obce či jiní dárci jejich odstranění nepožadují. Mohu potvrdit, že Lviv skutečně převzal alespoň část vybavení, které jsme odeslali tento měsíc,” dodal.

AFP se rovněž obrátila na Edmontonskou požárnickou záchrannou službu (EFRS), která nám řekla, že požár na záběrech reportáže CNN se neudál v hlavním městě Alberty Edmontonu. EFRS rovněž potvrdila, že výstroj požárníka v reportáži byla darována Ukrajině.

„V Edmontonu k žádnému požáru ve skladu pohonných hmot nedošlo,” sdělila AFP v e-mailu z 28. března 2022 mluvčí EFRS Brittany Eveneshen. „Výstroj na záběrech CNN darovala Edmontonská hasičská záchranná služba,” dodala. Program FAU pro Ukrajinu začal podle ní zhruba před 10 lety poté, co jeden z edmontonských požárníků navštívil Ukrajinu a viděl, co všechno je v této zemi potřeba.

O tom, že Edmonton daroval na Ukrajinu požárnické vybavení, které se mihlo v reportáži CNN, informovaly také kanadské televizní stanice jako CBC, CityNews a CTVNews.

To podle nich to vedlo k „dezinformacím na internetu”, kde někteří uživatelé obvinili CNN z „falšování místa požáru”. Podle CityNews však ale „nešlo o žádný omyl”. To potvrdil také Kevin Royle z FAU, se kterým stanice CityNews udělala rozhovor.

Podle místních médií Edmonton od 24. února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, už několikrát odeslal na Ukrajinu sbírku zdravotnických potřeb a další humanitární pomoci (zde, zde, zde).

Sama stanice CNN zveřejnila 28. března 2022 článek vyvracející tuto „konspirační teorii” s vysvětlením, že „edmontonskou” bundu darovali ukrajinským požárníkům jejich kanadští kolegové.

AFP již vyvrátila celou řadu dezinformací o konfliktu na Ukrajině. Seznam našich článků v češtině týkajících tohoto tématu najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Článek preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt