
Video zachycuje tanky po přehlídce v Budapešti, ne u hranice s Ukrajinou
- Zveřejněno 30/05/2025 v 16:49
- Aktualizováno 30/05/2025 v 17:24
- Článek přečtete za 7 min
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polsko, AFP Maďarsko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ , AFP Czech Republic
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Maďarsko nasadilo tanky k hranicím s Ukrajinou,“ tvrdí tento příspěvek z 15. května 2025, který na Facebooku sdílelo bezmála 80 uživatelů. Přiložený článek obsahuje video, v němž armádní vozy projíždějí nočním městem. Tento článek a video zhlédlo i přes 1 700 uživatelů sítě Telegram.
Video s podobným tvrzením se šířilo také v polštině, angličtině, řečtině, francouzštině či slovenštině. V ruštině jsme ho našli na platformě Telegram zde či zde a objevilo se také v ruských médiích.

Nejstarší takový příspěvek, který se nám podařilo vypátrat, pochází z 12. května a objevil se na prokremelském účtu na X v angličtině.
V češtině se video šířilo především prostřednictvím výše zmíněného článku serveru AC24, jehož obsah jsme v AFP vyvraceli již mnohokrát (například zde, zde či zde). Článek mimo jiné tvrdí, že „Maďarsko nasadilo tanky a obrněná vozidla na 5 hlavních kontrolních stanovištích na maďarsko-ukrajinské hranici: Zahony, Beregszurany, Tisabecz, Barabasz a Nagybodosz“.
Maďarská armáda přesunula jednotky a vojenskou techniku k ukrajinským hranicím 24. února 2022, tedy v bezprostřední reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Podle generálporučíka Romuluse Ruszin-Szendia měly tyto jednotky pomáhat silám ministerstva vnitra při řešení případné humanitární situace a všemi prostředky zajistit bezpečnost maďarského obyvatelstva.
AFP požádala maďarské ministerstvo obrany o komentář k případnému přesunu vojenské techniky do pěti zmíněných kontrolních stanovišť v květnu 2025. Tiskové oddělení nám 29. května odpovědělo následovně: „Obrněná vozidla maďarských ozbrojených sil nejsou rozmístěna na hraničních přechodech.“
Mezi Maďarskem a Ukrajinou došlo 9. května k diplomatické roztržce (archiv), kterou vyvolalo oznámení ukrajinské bezpečnostní služby SBU o zatčení dvou příslušníků armády kvůli špionáži pro Maďarsko. Jejich činnost byla zaměřena na západoukrajinský region Zakarpatsko, který byl před první světovou válkou součástí Rakousko-Uherska a dodnes tam žije významná maďarská menšina. Podle Kyjeva prý shromažďovali zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách na jihozápadě země a dokumentovali politické názory zakarpatských obyvatel.
Maďarsko na to reagovalo vyhoštěním „dvou agentů pracujících pod diplomatickým krytím na ukrajinském velvyslanectví v Budapešti“, uvedl maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó. To zase vedlo Ukrajinu k vyhoštění dvou maďarských diplomatů.
Budapešť a Kyjev se v posledních letech dostaly do konfliktu kvůli právům etnických menšin v regionech hraničících s Maďarskem. Tvrzení, že Maďarsko údajně požaduje navrácení Zakarpatské oblasti a Polsko chce zpět Lvovskou oblast, je jedním z populárních ruských narativů, který agentura AFP v minulosti vyvrátila v polštině.
Maďarsko a Slovensko jsou jedinými zeměmi Evropské unie, jejichž vlády jsou proti evropské vojenské pomoci Ukrajině (archiv). Premiéři obou zemí Viktor Orbán a Robert Fico se nedávno setkali v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Fico byl navíc jediným lídrem země EU, který se zúčastnil také vzpomínkových akcí k 80. výročí konce 2. světové války v Moskvě.
Na sdíleném videu však nevidíme tanky poblíž hranic s Ukrajinou. Záběry zachycují návrat vojenské techniky z přehlídky na letošním festivalu Ludovika v Budapešti organizovaném technickou akademií na základně v obcích Tata a Hódmezővásárhely z 10. května.
Festival Ludovika
Video jsme na Facebooku našli pomocí klíčového slova „Harcjárművek“ (v maďarštině „tank“) na stránce whopostedwhat. Nejstarší verzi jsme našli v tomto příspěvku od maďarského uživatele z 11. května. K videu připsal, že se scéna odehrála „včera večer kolem 11“ (10. května) „v Pešti“, tj. v části Budapešti.
Další vyhledávání pomocí klíčových slov „Harcjárművek Budapest“ nás přivedlo k článku na maďarském zpravodajském portálu Telex. Ten vysvětluje, že vojenská technika byla „vystavena na festivalu Ludovika pořádaném Univerzitou veřejné služby Ludovika (NKE)“, který se konal od 8. do 10. května 2025 (archiv). Článek Telexu také sdílel virální video zveřejněné 11. května.
Dále zmínil tiskovou zprávu maďarského ministerstva obrany ze dne 7. května oznamující, že na akci bude vystavena těžká vojenská technika. Zpráva také popsala cestu vozidel na festival a zpět. „Konvoj dorazí kolem 1:30 na ulici Elnök v Budapešti, kde vozidla sjedou z přívěsů a budou pokračovat samostatně po gumových podložkách na náměstí Ludovika. Ulice Elnök bude během vykládky uzavřena přibližně na půl hodiny. V sobotu večer o 21:30 se vozidla vrátí na svou základnu podle stejného scénáře,“ píše se ve zprávě týkající se soboty 10. května.
Ministerstvo upřesnilo, že tank Leopard 2A4HU, houfnice PzH a vozidlo Gidrán 4x4 přicházejí do hlavního města Maďarska z 1. obrněné brigády v Tatě a bojové vozidlo pěchoty Lynx z 30. obrněné pěchotní brigády MH Kinizsi Pál v Hódmezővásárhely. Tata, město ležící na severozápad od Budapešti, se nachází 400 km od hranic s Ukrajinou, zatímco Hódmezővásárhely, ležící poblíž hranic s Rumunskem, je od hranic s Ukrajinou vzdálené více než 300 km.
Všechna vozidla z videa jsme porovnali s fotografiemi vozidel uvedených v tiskové zprávě dostupné na internetu. Potvrdili jsme, že se skutečně jedná o tanky Lynx a Leopard, houfnici PzH a obrněné vozidlo Gidran.
Geolokace potvrzuje, že video bylo natočeno v Budapešti
Novinář agentury AFP z Budapešti identifikoval místo viditelné na virálním videu jako ulici Elnök, což jsme následně potvrdili pomocí funkce Street View ve službě Google Maps. Na srovnání níže jsou vidět identické prvky, např. reklamní válec či elektrický sloup s reklamním nápisem „Kabel“.

Za rohem stejné křižovatky je vidět i dvoupatrová budova, dopravní značky a elektrický sloup (zvýrazněné barevnými rámečky), které najdeme jak ve virálním videu, tak na Google Maps.

Ze srovnání vyplývá, že se vojenská vozidla pohybovala od ulice Diószegi Sámuel po ulici Elnök, tedy směrem od parku Orczy, kde se festival konal. To spolu s datem, kdy se video poprvé objevilo, naznačuje, že bylo natočeno po skončení festivalu.
„Natočené“ na festivalu
Organizátoři agentuře AFP potvrdili, že vozidla na videu byla součástí festivalu Ludovika, jenž proběhl ve dnech 8. až 10. května v Budapešti, tj. 300 km od maďarských hranic s Ukrajinou.
Video „bylo natočeno 10. května, v sobotu v noci, pravděpodobně náhodným svědkem, když vojenská vozidla opouštěla areál Ludovika, kde se ve dnech 8. až 10. května konal festival Ludovika,“ vysvetlila v e-maile z 22. mája Orsolya Horvátth, ředitelka Kanceláře pro komunikaci a programy na Univerzitě veřejné služby Ludovika.
„Vojenská vozidla musí cestovat v nočních hodinách se speciálním povolením. Proto opustila areál festivalu několik hodin po jeho ukončení v průběhu sobotní noci,“ dodala. Upřesnila, že tento festival proběhl „popatnácté“, přičemž od roku 2022 vždy trvá tři dny.
Festival si klade za úkol představit širší veřejnosti maďarské ozbrojené složky, přičemž přehlídka vojenské techniky je zlatým hřebem programu.
Video jsme zaslali také maďarskému ministerstvu obrany, jež jsme požádali o stanovisko. Tato vojenská „vozidla dorazila na festival Ludovika ve dnech 8. - 10. května“, řekl AFP mluvčí ministerstva v e-mailu 20. května a dodal, že „maďarské obranné síly zde uspořádaly ukázku vojenské techniky a poté se vrátily po stejné trase večer 10. května (sobota), jak je uvedeno v komuniké“.
Na to, že video nedokazuje přesun maďarských armádních vozidel k ukrajinským hranicím, upozornilo i Ukrajinské Centrum pro boj proti dezinformacím (CPD) při Radě národní bezpečnosti a obrany. Centrum 14. května uvedlo, že tvrzení o přesunu techniky k hranicím Ukrajiny je nepravdivé (archiv).
Všechny naše články týkající se války na Ukrajině najdete zde.
Článek jsme aktualizovali odkazem na nepravdivý příspěvek na Facebooku.30. května 2025 Článek jsme aktualizovali odkazem na nepravdivý příspěvek na Facebooku.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás